Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пътеки за отвъд“ с Агоп Мелконян

БНР Новини
Отляво надясно по часовниковата стрелка: Л. Мелконян, В. Топакбашян, Д. Маринова и Дж. Чемишанов
Снимка: Кирчо Стоичков

На 10 март се навършват 70 години от рождението на писателя-фантаст, драматурга, преводача, журналиста, университетския преподавател и книгоиздател Агоп Мелконян. „Пътеки за отвъд“ е специално издание с избрани произведения от творчеството му. Съставител на изданието е съпругата на писателя Людмила Мелконян. В книгата са включени романът „Смърт в раковината“, 24 разказа и новели.

Агоп Мелконян е един от най-четените и превеждани български писатели. Той е автор на няколко романа и сборници с фантастични повести и разкази. Театралната публика познава Агоп Мелконян и като автор на пиеси.

Една голяма част от творчеството на този деен талант са преводите – Братя Стругацки, Едгър Алън По, както и големите имена на арменската поезия и литература. Вартануш Топакбашян – главната редакторка на вестник „Ереван“ представи в предаването „Антология на арменската поезия от 4 до 20 век“, чийто подбор и превод са плод на усилията на Агоп Мелконян.

Отишлият си едва на 57-годишна възраст писател има принос и в основаването на катедрата по арменистика към СУ “Св. Климент Охридски“. Самият той преподава на студентите-филолози.

Грижовното отношение на Агоп Мелконян към младите автори не е забравено. Своеобразно продължение на работата му с тях е съществуванетона Конкурс за кратък фантастичен разказ на името на Агоп Мелконян. Тази година вече се осъществява осмото издание. До 31 март продължава срокът за приемане на разказите. Повече за конкурса разказва Джовани Чемишанов, представител на „Сборище на трубадури“ – организатори и „двигатели“ на литературното съревнование.

Размислите на писателя Агоп Мелконян за фантастичното и никак нефантастичното, но пък много тревожно в живота на днешния човек, можете да чуете в записа от Златния фонд на БНР от 2004 година.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46