Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на добре осмислената традиция в борбата с престъпността

Снимка: архив

В Деня на подкрепа на жертвите на насилие в студиото на „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова насочва вниманието към модерните аспекти на този тежък проблем на съвременното българско общество. Особен интерес предизвика анкетата с граждани на София – „Какво прави човек престъпник?“. Сред получените отговори са: собственото желание, семейната среда, улицата, филмите, различните морални рамки, в които оперират хората, генетични форми, безработица, ненаказуемостта на престъпните деяния, средата, лични подбуди и неудовлетворения, откъснатостта на децата от семейството, гладът... При такъв широк спектър от криминогенни фактори, които пораждат голямата днешна престъпност, логично е обществото да търси нови форми за борба с нея. Форми които излизат вън от рамките на обичайната държавна роля в наказателния процес. Гости в студиото бяха Елена Евстатиева, радетел за възстановително правосъдие, и Катина Клявкова, юрист, практикуващ медиацията като метод за разрешаване на конфликти.

Философията на възстановителното правосъдие поставя в центъра всички засегнати страни – потърпевшите, извършителя и общността. Те са овластени да намерят начин да поправят сторено. Държавата изземва интересът и ролята на потърпевшия и това го прави втори път потърпевш. След години натрапчива пропаганда на постмодернизъм, с характерните му индивидуализъм и мултикултурализъм, изследователите установяват, че в „модерното общество имаме голям проблем с нарушените си отношения“, посочи Елена Евстатиева. Оттук необходимостта да се обърнем към старите ефективни практики на традиционното общество, където основният регулатор е общността. В крайна сметка истински модерното се оказва добре осмислената традиция…

Подробности по проведения разговор чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50