В Деня на подкрепа на жертвите на насилие в студиото на „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова насочва вниманието към модерните аспекти на този тежък проблем на съвременното българско общество. Особен интерес предизвика анкетата с граждани на София – „Какво прави човек престъпник?“. Сред получените отговори са: собственото желание, семейната среда, улицата, филмите, различните морални рамки, в които оперират хората, генетични форми, безработица, ненаказуемостта на престъпните деяния, средата, лични подбуди и неудовлетворения, откъснатостта на децата от семейството, гладът... При такъв широк спектър от криминогенни фактори, които пораждат голямата днешна престъпност, логично е обществото да търси нови форми за борба с нея. Форми които излизат вън от рамките на обичайната държавна роля в наказателния процес. Гости в студиото бяха Елена Евстатиева, радетел за възстановително правосъдие, и Катина Клявкова, юрист, практикуващ медиацията като метод за разрешаване на конфликти.
Философията на възстановителното правосъдие поставя в центъра всички засегнати страни – потърпевшите, извършителя и общността. Те са овластени да намерят начин да поправят сторено. Държавата изземва интересът и ролята на потърпевшия и това го прави втори път потърпевш. След години натрапчива пропаганда на постмодернизъм, с характерните му индивидуализъм и мултикултурализъм, изследователите установяват, че в „модерното общество имаме голям проблем с нарушените си отношения“, посочи Елена Евстатиева. Оттук необходимостта да се обърнем към старите ефективни практики на традиционното общество, където основният регулатор е общността. В крайна сметка истински модерното се оказва добре осмислената традиция…
Подробности по проведения разговор чуйте в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg