Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екзархията, Православието, българите, свободата

| обновено на 29.08.19 в 09:43 БНР Новини
Николай Аретов, Пламен Митев, Митко Новков и Светослав Риболов
Снимка: Василена Мирчева

На 27 февруари 1870 г. със султански ферман е учредена българската Екзархия – дата, която се явява връх в дълголетните борби на българите за самостоятелна църква. За да се стигне до тук, изминат е труден, дори бих го нарекъл трънлив път, тъй като противникът съвсем не е бил за подценяване. Фенер, където се е намирала Патриаршията, е правел всичко възможно срещу настъпването на това значимо за българите събитие, имперска Русия също се е противопоставяла – помним знаменитите статии на Константин Леонтиев срещу българите, Високата порта пък изобщо не е бързала с обнародването на фермана, тъй като взаимните дрязги между гърци и българи са наливали вода в удържането на властта от страна на султана, насъсквайки едните срещу другите. Изобщо поредица от неблагоприятни обстоятелства, но въпреки това „Българския Великден“, както нарича тези борби Тончо Жечев, настъпва безапелационно. Всъщност, дори представителите на революционното движение, т.нар. „млади“ също не са кой знае колко големи адепти на църковните смутове, смятат, че за тях само се хаби народна енергия, драстично необходима за въоръжена борба срещу поробителя.

Тъй или иначе, 27 февруари 1870 настъпва и точно за него в предаването „Премълчаната история“ свои мисли излагат историкът проф. Пламен Митев, културологът и литературен историк Николай Аретов и теологът доц. Светослав Риболов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25