„Когато през 2008 година Брайън Чески (Brian Chesky) се опитва да намери пари, за да си плати квартирата в Сан Франциско, той едва ли е можел да предположи докъде ще го доведат тази опити. Безработен студент, Чески живее заедно със свой приятел в малък апартамент и предишните му опити да си намери работа се оказват безуспешни. Единственото, което му идва на акъла тогава е да предложи един ъгъл на жилището, снабден с надуваем матрак, на туристи и командировани хора в града. Той създава малък сайт, чрез който популяризира услугата, добавя към нея и закуска за гостите и постепенно нещата потръгват. Този сайт се казва Airbnb и идва от Air bed and breakfast – това което той е предлагал – надуваем матрак и закуска.“
С тази кратка история за една от първите и най-известни фирми на споделената икономика посрещна в студиото на „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова своя гост – Кирил Калев, за да си говорят за споделената икономика.
Кирил Калев обаче веднага прехвърли разговора от миналото на споделената икономика към перспективите, които се откриват пред нея в настоящето, а и в бъдещето. Всъщност той разказа за впечатляващия проект на два от най-големите автомобилни гиганти наречен „Споделен автомобил“ (Сar sharing) – един проект за стотици милиарди, според техните скромни оценки. Според прогнозите на двата автомобилни гиганта услугата „Споделен автомобил“ ще бъде най-голямата иновация след неговото откриване.
„Моята гледна точка, от една страна, е тази на потребител, защото повече от 10 години участвам в този експеримент“ – каза Кирил Калев в студиото на „Нашият ден“.
Чуйте в звуковия файл какво е било участието на Кирил Калев в проекта „Споделен автомобил“, какво още разказа той за самия проект на двете най-големи автомобилни корпорации в света и за неговото най-близко бъдещето, включително и в България.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg