„Семейно радио“ нетрадиционно и празнично ще предава от Националния исторически музей. Екипът не само ще отбележи датата 3 март, но и ще създаде празник, проследявайки вълнуващи истории, свързани с пътя към свободата.
Националният исторически музей ще е центърът на събитията, но колеги от екипите на „Семейно радио“ и „Нашият ден“ ще се включват с репортажи от цялата страна, за да провокират размисли за наследството на миналото и приемствеността му днес.
Музеят ще бъде отворен за посетители от 9.00 ч., а празничното издание на „Семейно радио“ в екип Ирина Вълчанова, Александър Райчев и Веселина Даковска започва в аванс с един час по-рано.
На Националния празник 3 март в директното предаване от Националния исторически музей очаквайте:
• „Детското БНР“: Разходка из залите на Националната галерия „Квадрат 500“, за да опознаем България и българите – такива, каквито са били те преди повече от 100 години и ще се включим и в тематичните музейни турове на галерията.
• „Наследници на песента“ – авторска рубрика на Мирослав Василев: Село Свежен, община Брезово – архитекурно-исторически резерват в Сърнена Средна гора. Разговор с наследници на първото селско читалище в България, което отбеляза 150 години с гостуващи музиканти от Белгия. За културно-историческото наследство на селото и инициативите за неговото опазване разказват кметът Христо Енков, секретарят на читалището Дорте Енков и историкът Иво Тавитян.
Ивайло Шопски от пътуващо читалище „Бащино огнище“ разказва за Пеевия род от град Трън и неговата роля в борбата за Освобождение.
• Интервю с директора на НИМ доц. Бони Петрунова – визия за развитие.
• Историческа разходка из НИМ с екскурзовода Стоянка Янакиева – репортаж.
• Плевен отбелязва 141 години от Освобождението на България – кореспонденция на Латинка Светозарова.
• Историята на бронзовия лъв над входа на „Паметника на свободата“ на връх Шипка – репортаж.
• Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов – директно от Зала 4 на НИМ, за експонатите, свързани с Освобождението – историята на Кръста от костницата на руските войници в Сан Стефано
• Специален гост: историкът и философ Андрей Захариев за измеренията на свободата преди и сега.
• Историята на часовника на Иван Бобевски, подарък от руския цар Николай II, въоръжението на руските войски и опълченците – интервю на Ирина Вълчанова и историка Михаил Симов.
• Разговор с посетители в музея, обявяване на игра с гостите на НИМ и втори исторически тур из НИМ – репортаж.
• Директно включване от Стара Загора: Ритуал за издигане на Националното знаме пред сградата на Общината започва в 11.00 часа, паметно шествие „За свободата… Да развеем българското знаме“.
• Историята на Браилското знаме и връчването на дипломи от директора на НИМ доц. Бони Петрунова на правнуците на Стилияна Параскевова във връзка с направеното от тях дарение.
• Режисьорът Костадин Бонев за ролята на документалното кино в отразяването на историческите теми.
• Кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова разказва историята на паметника „Дядо Йоцо“ в село Очиндол.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg