Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в Единбург, Великобритания. В "Шинел" тя играе на сцената на "Барбикан център", Лондон,а спектакълът ѝ е в класацията "Топ 5" на вестник "Гардиън" за най-добрите театрални изяви на британска сцена.


След представянето на близо 300 международни фестивала по света, хич не се учудих, че за пореден път Нина Димитрова и актьорите ѝ са били поканени в Китай. А това си е чудесен повод да я разпитам за пресните ѝ впечатления от Поднебесната империя.

Нина, която получи и наградата "Златен кукерикон" за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев за трите творчески десетилетия на театър "Кредо", присъдена ѝ от името на Сатиричен театър "Алеко Константинов", умело вплита впечатленията си от Япония, Китай и Тайван в разказа си за фестивала в Гуанджоу.


Гостувах в дома на режисьорката и докато разговаряхме за поредното ѝ пътуване до Китай, тя ме нагости с незабравима къпана баница по монтански, с което доказа, че за всичко я бива. Запитах я какво е личното й откритие при тазгодишното посещение в Гуанджоу. Оказаха се десетките непознати марки китайски автомобили, предимно електрически.

В Китай тя се забавлявала да "се закача" с роботите, които сервирали рум сървиза в хотела. Нарочно заставала пред копчетата за асансьора и се започвали "да се чудят" как да стигнат до програмирания етаж.


Какви ли високотехнологични чудеса ще види Нина Димитрова при следващото си посещение в Азия?! Тя  е съгласна с мен, че при всяко следващо посещение в Китай човек има чувството, че сякаш са сменили държавата. С такива темпове галопира развитието там.

Винаги е безкрайно интересно, когато Нина Димитрова разказва, независимо дали го прави по радиото или в спектакъл. Както в последната поставена от нея пиеса "Тортира флет" по Стайнбек в Театър 199.


Снимки - Нина Димитрова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51