Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се преподава най-важният урок

БНР Новини
Ива Дойчинова и Свилен Панков
Снимка: Здравко Петров

“Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален“ – обикновено се сещаме за прочутата фраза на Плутарх, когато говорим за ефективно образование. Изказана преди повече от 2 хил. години, тази мисъл е актуална и днес, защото по подразбиране изтъква ролята на учителя.

Важните и запомнящи се уроци се преподават от Учители, а добрите учители са онези, които сами не спират да се учат и да се развиват. Тази идея движи и кампанията "Най-важният урок", която стартира на 1 февруари.

Тя се провежда под формата на конкурс за есе. В него могат да участват българските студенти и докторанти, мотивирани да се развиват успешно в образователната сфера у нас.

Целта е младите хора, решени да поемат по трудния и отговорен път на учителската професия, да бъдат насърчени и подкрепени в усилията да посрещнат предизвикателствата на съвременния свят.

„Най-важният урок“ ще отличи 11 младежи с едногодишни стипендии по 6000 лв. и едномесечен стаж по специалността.

Повече за конкурса разказва Свилен Панков в разговор с Ива Дойчинова, която е и част от журито на конкурса, и има какво да каже на участниците.

Крайният срок за кандидатстване е 17 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морето, къмпингите и регулациите на 2025 година

Министерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба  Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..

публикувано на 06.08.25 в 10:13

Хирошима – памет, предупреждение и призив за мир

Днес отбелязваме Световния ден на борбата за забрана на ядреното оръжие. Навършват се 80 години от атомната бомбардировка над японския град Хирошима по време на Втората световна война (1939–1945), при която загиват близо 220 000 души, а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест. На 6 август 1955 г. в Хирошима е проведена и първата Международна..

обновено на 06.08.25 в 10:03

Сливен събира музиканти и поети в защита на природния парк

Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..

обновено на 05.08.25 в 12:09

"Rent-a-Баба": ако нямате баба да ви помага

Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..

публикувано на 04.08.25 в 16:50
Ана-Мария Кръстева и епископ Светослав Василев

Българската старокатолическата църква в България

Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..

публикувано на 04.08.25 в 11:50