„Нека всеки знае, че може да лети… Ако успееш да вплетеш своята нишка в ямурлука на дядо си, мъничко цветче да сложиш вътре, значи си свършил своята работа… Изкуството е проявление на висша форма на преобразяване на духа“ – казва за своята житейска философия художникът Андрей Янев. Сега в галерия „Контраст“ той представя новата си изложба със заглавие „Селения“ – живописни хайку. Изложбата е наистина необичайна в много посоки, не само заради необичайните размери в акварелната ни традиция, на неговите облени в неземна светлина образи на Ангели. „Гигантски прозорци към света ѝ носят определено изповеден разказ за Спасението“ – както казва професор Аксиния Джурова. Ще припомним други негови заглавия и сюжети в изкуството му – „Завръщането на пастирите“, „Тиха светлина“, „Метафизика“ и „Легендите“, чрез които той маркира сякаш кода, генния знак, духовната същност на нашите селения, от невидими ги прави видими. Влизайки в изложбата човек се чувства като в храм. Хармонията и спокойствието, което те обгръща те кара да се замисляш кои са важните неща в живота ни, защо можеш да се въздигнеш над дребното, суетното, хаоса и да намериш равновесието и истинския смисъл на нещата. Андрей Янев е морски човек, роден е в Бургас. Хоризонтът, усещането за безбрежност, желанието да мечтае и се достигне до безкрай са в кръвта му. То му дава някаква особена сила и прошка, може би. Заглавията спомагат да възприемем изобразеното, с техника акварел – Хоризонт, Преминаване, Същности, Трансформации, Тиха вода, Небе, вода пясък, Лилии, Странна светлина в небето – като вглеждане и в себе си, отвъд видимото. И може би с спомага на публиката да прозре философията на една велика фраза на Платон: „Това, което е, не е това, което е… Но е!“
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg