На 10 март, 30 минути след полунощ можете да чуете Наум Шопов в главната роля в пиесата на Харолд Пинтър – „Лунна светлина“. За съжаление вече не можем да видим изключителното му присъствие на сцената. Но за щастие – фондът на Радиотеатъра съхранява гласа му.
Веднъж в свои бележки към публиката Харолд Пинтър пише: „Говоря с известно нежелание, понеже зная, че имам поне 24 интерпретации на едно твърдение в зависимост от това къде стоите в момента и какво е времето. Намирам, че едно категорично твърдение никога не може да бъде вечно. Веднага ще бъде модифицирано от останалите 23 варианта.“
И „Лунна светлина“, както и останалите пиеси на Пинтър, изразява многовалентността на човешките отношения. Неизразимите им граници. Неуловимите им мигове и нюанси. Измамите, надеждите, краховете и самотата ни като отделни човешки същества, както и стремителността, с която се опитваме да образуваме някаква общност или дори едно цяло. Нито ние, нито образуванията ни са категорични. Винаги са оборими. Винаги са несигурни. И тъкмо с тази променливост омагьосва драматургията на Пинтър.
А вдъхновяващата актьорска специфика на Наум Шопов органично се вписва в такъв тип произведения.
Постановката е на Юри Статков.
Участват: Наум Шопов, Нина Стамова, Любомир Младенов, Пламена Гетова, Петър Русев, Веселин Цанев, Венцислав Кисьов, Албена Велева.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg