Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ансамбъл „Байнов“ представя концерт на осем пиана за първи път в България

Проф. Томислав Байнов
Снимка: baynov-piano.info

Истински подарък за българската класическа сцена подготвя проф. Томислав Байнов, който от три десетилетия живее в Германия. Концертите са планирани за месец ноември като едно от закриващите събития на Пловдив 2019, но ще се състоят и в още три града, кандидатствали за Европейска столица на културата – София, Велико Търново и Варна.

Проф. Томислав Неделкович-Байнов е роден в семейство на музиканти в София. Стъпва на музикалната сцена едва петгодишен, само година по-късно става носител на Първа награда от националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия. Негови учители са Константин Ганев, Джулия Ганева, Величка Савова, Панчо Владигеров, Лазар Николов. Продължава обучението си във Висшето училище за музика в град Тросинген, Германия при проф. Йохан ван Беек. Лауреат е на редица международни конкурси, член на жури в престижни международни музикални форуми, университетски преподавател и водещ на майсторски класове. Репертоарът му обхваща над 40 клавирни концерта, солистични, ансамблови и камерни творби, а дискографията му включва множество студийни записи и концертни изпълнения.
За слушателите на „Артефир“ – един разговор с проф. Байнов, който ще доведе у нас през ноември своя клавирен ансамбъл с пианисти от девет страни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30