Ден след големия християнски празник Благовещение, денят в който Архангел Гавраил донася на Богородица вестта, че ще роди Спасителя, в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР започна разговор за чистотата и мръсотията в заобикалящата ни среда, но и в душите и сърцата на хората. В първата част на разговора, която визираше материалното замърсяване около нас – прахта, мръсния въздух и начините да се преборим с тях, в разговора участваха кметът на община Бистрица Николай Гюров и директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева. Кметът, който отчаяно се бори за чистотата на своята община, алармира за нерегламентираните сметища, за това че от Столична община изтича информация и никога нарушителите не могат да бъдат заловени. Директорката на Столичния инспекторат пък се опита да внесе успокоение – отпадъците се събират, улиците се мият, но всички ние замърсяваме и не спазваме необходимите норми, което не е далеко от истината, без това да измества отговорностите на общината. В направената анкета със столичани например малко бяха тези, забелязали някой да мие улиците.
Във втората част на предаването с помощта на Владила Цекова, писател, продуцент и пътешественик, и отец Стоян Чиликов от храм „Св. Георги Победоносец“ разговорът се насочи към проблема за духовната чистота. Трудно е, посочи водещата Ива Дойчинова, когато в обществото се вихри скандалът „Апартаментгейт“, да обясняваш на хората, че трябва да спазват обществените норми. Отец Чиликов отбеляза упадъка на вярата в нашата съвременност. „В европейските държави има едно дехристиянизиране“, възмути се той. „Когато забравяме за добродетелите и морала и около нас е мръсно“, солидаризира се Владина Цекова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg