На тържествена церемония в кино „Одеон“ Ян Енглерт бе удостоен със званието Doctor honoris causa. Почетното научно звание се присъжда за заслуги към развитието на световната наука, образование и култура и се връчи от Академичния съвет на НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“. Носители на тази награда са и Дейвид Линч, Едуард Олби, Ищван Сабо, Карлос Саура, Клаудия Кардинале, Иржи Менцел, Горан Стефанович.
В словото си при получаване на почетното звание проф. Ян Енглерт каза: „Упражняваме професии, в които критериите, прецизиращи нашата квалификация и постижения, не се подчиняват на ясни и трайни принципи. Непостоянството на тези принципи прави възможно фалшифицирането на качеството и неговата посредственост. Затова за база на нашите оценки трябва да послужи занаятът, умението.“
Ян Енглерт е от най-известните полски актьори и театрални режисьори. Кариерата си започва във филма на Вайда „Канал“ на 14-годишна възраст, изпълнител е на над 100 филмови и театрални роли, за които получава много награди, в това число и за ролята на отец Ередия в българския филм „Осъдени души“ на Въло Радев. Става дума за сюжет, написан от български автор, но сюжет, който се развива в Испания, в който основните персонажи са испанец и англичанка, в който основните изпълняващи актьори са поляк и унгарка и в който има само няколко известни български актьори.
„Защо този филм в годините остава толкова значим, ключов в българската филмова история? – си задаваше въпрос в приветственото слово ректорът на НАТФИЗ проф. д-р Станислав Семерджиев. – Навярно заради емоционалното съпричастие. Романът на Димитър Димов е един универсален роман, а всички, които са свързани с него, се чувстват като част от едно универсално семейство, глобалните произведения на изкуството са ония, които ще останат вероятно в антологията, в класиката, в онова, което ще разчувства хората и след нас.“
А как си е представял Ян Енглерт отец Ередия, когато е чел романа?
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия, чиято мисия е да популяризира нашата култура там и в съседните страни. През тези години Фестивалът се утвърждава като значимо културно събитие. Срещите на него са възможност за взаимно опознаване,..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg