През 1969 година на 1 април, сякаш на шега се създава Управление „Старинен Пловдив“. В основата стоят няколко души. На първо място това е Атанас Кръстев, по-известен като Начо Културата, архитект Кекеманов и Елена Узунска, които поставят началото на създаването „Старинен Пловдив“ с цел реставрация и консервация на старинните къщи в него и с един смел поглед напред.
Начо Културата казва тогава, че ако всички къщи се превърнат в музеи и къщи за туристи и се възроди възрожденския им дух, те ще бъдат атрактивни за всички. И тези къщи успяват да привлекат българската бохема – художници, писатели, музиканти. Така Старият град се превръща лека-полека в сърце на духа.
А днес Архитектурно-историческият резерват „Старинен Пловдив“ известен още като Стария град, една от най-популярните туристически дестинации в Пловдив, чества половин век.
Как ще бъде отбелязана тази впечатляваща годишнина? Чуйте още от Донка Налбантова, която е ръководител отдел „Културна политика и информационно обслужване“ на Общинския институт.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg