„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е най-ценното произведение на Кирил Кръстев. Изданието предизвиква интереса на не едно поколение читатели, не само защото разкрива онзи отрязък време, особено интензивен по съзидателност във всички жанрове в родното изкуство, но и защото успява чрез художествено-есеистичния си език да ни пренесе в атмосферата на един от най-тежките периоди от историята на България.
Разкрити се най-ярките представители на интелектуалния ни елит, осъзнаващи националната култура и изкуство като мисия. Сравнението със съвременния културен живот у нас е неизбежно и подсъзнателно. Но така или иначе остава някаква носталгия по времето, в което енциклопедичността е била естествено подразбираща се характеристика на личностите, участващи в културата ни реалност.
„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е мемоарната книга на Кирил Кръстев и затова субективна, но четенето й оставя усещането за разглеждане на ценен семеен албум. Авторът предоставя сведения и интересни факти за най-знаковите творци и интелектуалци, дружества и редакции през този период. В неговия специфичен стил, неподдаващ се на категоризация и клишета, Кирил Кръстев разказва за срещите си с Гео Милев, професор Константин Гълъбов, Чавдар Мутафов, професор доктор Асен Златаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна, академик Михаил Арнаудов, професор Иван Шишманов, но и дава оценка на творчеството им, съпоставяйки го с личния им живот.
Кирил Кръстев (1904–1991) е сред най-изтъкнатите интелектуалци на своето време. Започва да учи философия, но завършва естествени науки в Софийския университет и специализира изобразително изкуство в Париж. Утвърждава се като есеист, литературен и кинокритик, публицист, изкуствовед. Създател, редактор и сътрудник на редица вестници и издания на културна тематика, той е винаги участник и свидетел на повечето от събитията.
Изданието съдържа допълнителни материали от личните тетрадки на Кирил Кръстев.
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg