Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Винаги актуалните „Спомени за културния живот между двете световни войни“

БНР Новини

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е най-ценното произведение на Кирил Кръстев. Изданието предизвиква интереса на не едно поколение читатели, не само защото разкрива онзи отрязък време, особено интензивен по съзидателност във всички жанрове в родното изкуство, но и защото успява чрез художествено-есеистичния си език да ни пренесе в атмосферата на един от най-тежките периоди от историята на България.

Разкрити се най-ярките представители на интелектуалния ни елит, осъзнаващи националната култура и изкуство като мисия. Сравнението със съвременния културен живот у нас е неизбежно и подсъзнателно. Но така или иначе остава някаква носталгия по времето, в което енциклопедичността е била естествено подразбираща се характеристика на личностите, участващи в културата ни реалност.

„Спомени за културния живот между двете световни войни“ е мемоарната книга на Кирил Кръстев и затова субективна, но четенето й оставя усещането за разглеждане на ценен семеен албум. Авторът  предоставя сведения и интересни факти за най-знаковите творци и интелектуалци, дружества и редакции през този период. В неговия специфичен стил, неподдаващ се на категоризация и клишета, Кирил Кръстев разказва за срещите си с Гео Милев, професор Константин Гълъбов, Чавдар Мутафов, професор доктор Асен Златаров, Елин Пелин, Елисавета Багряна, академик Михаил Арнаудов, професор Иван Шишманов, но и дава оценка на творчеството им, съпоставяйки го с личния им живот.

Кирил Кръстев (1904–1991) е сред най-изтъкнатите интелектуалци на своето време. Започва да учи философия, но завършва естествени науки в Софийския университет и специализира изобразително изкуство в Париж. Утвърждава се като есеист, литературен и кинокритик, публицист, изкуствовед. Създател, редактор и сътрудник на редица вестници и издания на културна тематика, той е винаги участник и свидетел на повечето от събитията.

Изданието съдържа допълнителни материали от личните тетрадки на Кирил Кръстев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30