Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози срещу иманяри или за нашето разбиране кое е правилно и кое погрешно

БНР Новини
Античният град Хераклея Синтика
Снимка: БГНЕС

Знаете ли защо археолозите и иманярите са противници? И да, това не е детски въпрос, въпреки че така звучи. С колегата журналист Ирина Вагалинска, от научното списание Archaeologia Bulgarica, говорим за разкопки, за детски игри и за това как се създава връзка между археологията и съвременните деца.
Защото е факт, че не можем да държим децата встрани от проблемите – най-малкото, за да не отраснат с изкривената представа, че всеки, който тръгне да открива древно злато и артефакти, например, е герой.
А понякога правилното наместване на понятията може да стане и под формата на игра, която противопоставя археолози срещу иманяри.

Ирина Вагалинска в студиото на предаването.
С Ирина Вагалинска от научното списание Archaeologia Bulgarica, което се издава без прекъсване от 1997 година, говорим не само за вредата от иманярството, но и за културните маршрути. Но също и за нуждата от това по-добре да знаем къде е разграничителната линия между археология и златотърсачество.
Въобще, едно пътуване между опитите да се нареди пъзела на миналото и проблемите на днешния ден.


Как повече деца да се заразят с хубавата треска археология? И как да поискат да станат учени, а не иманяри или нещотърсачи? Но също и за това как се популяризира днес археологията, кои са правилните подходи и защо понякога на учените археолози им се налага да влязат в ролите на учители.
Но първо започваме с информация за работата на терен на доц. Людмил Вагалински и д-р Сирма Александрова в Хераклея Синтика – античния град в днешна Югозападна България, руините на който са разположени в землището на село Рупите, община Петрич.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20