Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на ентусиазъм и ясни послания около изборите за Европарламент в България

Днес Централната избирателна комисия започва да регистрира партии и коалиции за предстоящите Евроизбори 2019. Как в този първи ден изглеждат стартовите позиции на партиите и коалициите, които ще участват в тези избори и какви са техните шансове за успех, обсъдиха в „Нашият ден“ водещата Ива Дойчинова заедно с политолога Христо Панчугов и доц. Иво Инджов. Въпросът, от който започна разговора, беше доколко редовния призив към избирателите преди всички избори: „Излезте и гласувайте!“ има шанс да успее.

Христо Панчугов: За първи път ние не видяхме младежите на ГЕРБ да се редят, за да получат № 1 за регистрация в ЦИК (или аз съм го пропуснал). Този факт е показателен за това доколко ще има интерес към тези избори. И за съжаление, в българското общество европейските избори и европейската тема традиционно не будят голям интерес. И на предишните избори имахме доста ниска избирателна активност – под 40 %. Очаква се на тези избори тя да бъде също такава. И това е най-притеснителното на това, което наблюдаваме в момента.
Тази ниска избирателна активност е отражение на общата убеденост в две неща – първо, че Европейският парламент е място, в което нищо не се случва, поне нищо важно, което да касае българските граждани, и второ – убедеността, че всички политици са еднакви и няма никаква необходимост ние да ги подкрепим, като отидем да гласуваме за тях.

Ива Дойчинова: Знак за какво е коалирането точно преди изборите между ГЕРБ и СДС?

Доц. Иво Инджов: По този начин Бойко Борисов се опитва да парира евентуален теч на десни гласове към „Демократична България“... Ефектът обаче няма да бъде особено голям поради ниската електорална тежест на марката СДС днес. Що се отнася до другият център в дясното – ДСБ, „Да, България“ и Зелените, то той продължава да страда от липсата на отговор на въпроса: „Какво събира тези хора, защо те са заедно и как това, че те са заедно носи нещо повече за тяхното представителство във властта?“
Вляво, освен БСП, има няколко по-малки леви формации, най-голямата от тях е АБВ, които търсят завръщане на политическата сцена. Може би те ще подядат електорално БСП, но тя стои доста стабилно в лявото пространство. Така че там няма драма, драмата е, че няма по-радикална формация, стояща вляво от БСП, която да зададе един по-динамичен дневен ред на по-онеправданите слоеве от населението. Така в центъра на дебата в БСП остава е съперничеството между Станишев и Нинова, което няма как да събуди голям ентусиазъм в електората.

Що се отнася до шансовете на разединените вече тъй наречени патриотични партии, то експертите в студиото се обединиха около мнението, че те по-скоро няма да успеят да влязат в следващия Европарламент.

Повече за състоянието на водещите политически партии преди европейските избори и за това какви са очакванията за представянето им в бъдещия Европарламент можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05