Николай Бойков е един от най-добрите съвременни български поети. Той пише книгите си далеч от суетата на деня. Не се вписва и в познатите клишета у нас за съвременно писане. Дълбочината на текстовете му е многопластова. През годините за съжаление често книгите му са оставали без сериозен критически прочит, което вероятно тепърва, след книгата му „101 посвещения“ ще се промени.
Това е стихосбирка, която се нарежда сред най-добрите образци на поезия. Яна Букова пише за книгата: „В сърцевината си това е една много топла книга. Книга, пълна с хора и любов към човешкото, рядък пример за разказ в първо лице, където безпощадно откровеният самоанализ, лишен от студенина, лишен от отстраненост, отвежда именно към съпричастието, обичта, болката за другия, към изчистването на сетивата за красотата и жестокостта на света.“
Николай Бойков (1968, Видин) е писател, поет и преводач от унгарски език. Завършва Унгарска филология в Дебреценския университет „Лайош Кошут“. Преподавал е в Софийския университет, водил е броеве на „Литературен вестник“, работил е най-различни неща. Издал е три стихосбирки и две книги с проза. Превел е книги на Петер Естерхази, Ищван Йоркан, Петер Надаш, Имре Кертес, Силард Борбей, Ференц Сий, Миклош Месьой, Ализ Мошони, Акош Дьорфи, Адам Надашди.
В репортажа от премиерата може да чуете издателката на книгата поетесата и преводачката Цветанка Еленкова, доц. д-р Невена Панова от Софийския университет, както и изпълнение на Леонид Йовчев.
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg