„Всъщност, умряло е кучето/ The Dog It Was That Died“ е радиодрама на Том Стопард, чийто текст парадоксално потвърждава цитираната вече негова мисъл.
„Радиотеатърът след полунощ“ в неделя представя този все още непознат в България, непубликуван и неигран пред микрофони и на сцена текст за радио на един световно известен съвременен автор. Зад продукцията на Радиотеатъра стоят преводът на Хари Аничкин, режисьорът Крикор Азарян, актьорите Илия Добрев, Марин Янев, Асен Кисимов, Камен Донев, Меглена Караламбова, Кирил Янев, Георги Къркеланов, Веселин Ранков, Пламена Гетова и други.
Пиесата е написана през 1982 година. Още странният словоред на нейното заглавие намеква за нещо абсурдно комедийно, а когато към това добавим и темата за параноята на студената война, ще нахвърлим съвсем на едро и досадно схематично цялото богатство на интелектуалната игра, която се крие зад шпионско-приключенската история. Текстът е първоначално написан за БиБиСи и е носител на Giles Cooper Award – годишна британска награда, чиято цел е да осигури допълнителна подкрепа и промоция на най-добрата радиодрама на Би Би Си за съответната година.
През 80-те живеещият в Лондон драматург, който е роден в Злин, Чехословакия, съвместно с писането на собствените си пиеси и сценарии се захваща да превежда на английски и автори от славяно-езичния свят като Славомир Мрожек и Вацлав Хавел. Още повече темата за свободата, демокрацията, студената война, шпионажа и диктатурата допълнително свързват тези драматурзи.
Когато ти забранят да мислиш, всяка идея става революционна.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg