Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А сега накъде след „Апартаментгейт“?

| обновено на 12.04.19 в 12:07
Ива Дойчинова и Светлин Тачев в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Кирил Чобанов

Това беше въпросът, който водещата на „Нашият ден“ Ива Дойчинова зададе на своите гости: политолозите Светлин Тачев и Стойчо Стойчев и политиците Христо Иванов от „Да, България“ и Явор Божанков от БСП.

Скандалът разразил се след разследване на журналисти от „Свободна Европа“ непрекъснато се разраства, като обхваща вече не само хора от Народното събрание и правителството, но и от правната система. Според Ива Дойчинова, апартаментите са само върхът на айсберга, а в основата стоят „огромни грабежи, размяна на власт срещу облаги“, което може да прилича на много близка катастрофа.

В подкрепа Светлин Тачев от „Галъп интернешънъл“ посочи данни, че „90% (от анкетираните) смятат, че „оставката на Цветан Цветанов е само замитане“.

Христо Иванов от своя страна смята, че проблемът е в прокуратурата, която трябва да се постави под обществен контрол. Той цитира председателя на Венецианската комисия, че: „Българската прокуратура не само че не се бори с корупцията, а генерира корупция“.

В тази насока мисли и депутатът от БСП Явор Божанков, който предлага председателят на КПКОНПИ да се избира от президента, а заместниците от Народното събрание. В аргумент Явор Божанков припомни, че първият скандал с апартаментите на Цветанов, е разследван (и оневинен) от представител на НАП, който по късно става депутат от ГЕРБ...

Смут внесе изказването на Стойчо Стойчев, който напомни, че сделките с „Артекс“ са от преди повече от година, но се изваждат сега, месец преди изборите. Предизборен ход, който ще нанесе вреда на всички освен ДПС, заключи той. Логично водещата го запита, дали пък не трябва да се примирим с корупцията...

Чуйте целия разговора в „Нашият ден“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47