Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А сега накъде след „Апартаментгейт“?

| обновено на 12.04.19 в 12:07
Ива Дойчинова и Светлин Тачев в студиото на „Нашият ден“
Снимка: Кирил Чобанов

Това беше въпросът, който водещата на „Нашият ден“ Ива Дойчинова зададе на своите гости: политолозите Светлин Тачев и Стойчо Стойчев и политиците Христо Иванов от „Да, България“ и Явор Божанков от БСП.

Скандалът разразил се след разследване на журналисти от „Свободна Европа“ непрекъснато се разраства, като обхваща вече не само хора от Народното събрание и правителството, но и от правната система. Според Ива Дойчинова, апартаментите са само върхът на айсберга, а в основата стоят „огромни грабежи, размяна на власт срещу облаги“, което може да прилича на много близка катастрофа.

В подкрепа Светлин Тачев от „Галъп интернешънъл“ посочи данни, че „90% (от анкетираните) смятат, че „оставката на Цветан Цветанов е само замитане“.

Христо Иванов от своя страна смята, че проблемът е в прокуратурата, която трябва да се постави под обществен контрол. Той цитира председателя на Венецианската комисия, че: „Българската прокуратура не само че не се бори с корупцията, а генерира корупция“.

В тази насока мисли и депутатът от БСП Явор Божанков, който предлага председателят на КПКОНПИ да се избира от президента, а заместниците от Народното събрание. В аргумент Явор Божанков припомни, че първият скандал с апартаментите на Цветанов, е разследван (и оневинен) от представител на НАП, който по късно става депутат от ГЕРБ...

Смут внесе изказването на Стойчо Стойчев, който напомни, че сделките с „Артекс“ са от преди повече от година, но се изваждат сега, месец преди изборите. Предизборен ход, който ще нанесе вреда на всички освен ДПС, заключи той. Логично водещата го запита, дали пък не трябва да се примирим с корупцията...

Чуйте целия разговора в „Нашият ден“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43