Художественият свят на Долорес Дилова носи едно изключително интересно съчетание между експресивност на колорита и традиционната пейзажна живопис. Другото силно качество на изкуството й е, че носи особена меланхолия и обгръща чувствено и колоритно сетивата ти.
В галерия „Стубел“ тя представя новата си изложба със заглавие „Безвремие“. Защото в нейните сюжети денят е спрял, той в едно и също време е и минало, и настояще, и бъдеще. Зрителят вижда едни и същи места, моето място, както го нарича Долорес Дилова, пустите плажове, самотните чадъри, странни драперии и въздух, наситен със светлина и емоции сюжет. И в същото време различен, вдъхновен и неподправен поглед към изгледите от Северното Черноморие, пристанището в Каварна, местността Болата, къщите в малките селище наоколо, складовете и морето с тюркоазено-синьо излъчване. Тя е майстор на златно-медените залези и на тюркоаза като цвят.
На откриването един голям наш художник коментира: „Долорес с неистински цветове прави истински неща, дава особен живот на цвета“.
Художничката винаги отива в търсенията си отвъд реалността, като надгражда онова, което е усещане за природа, за натура, за въздух и светлина. В новите си картини на преден план е изобразила един обикновен природен феномен – тревата около плажовете, в едни тъмни, загадъчни цветове, но те въздействат като живи, като нещо космическо и дошло от небитието.
Долорес Дилова има интересна житейска и творческа биография. Тя е дъщеря на един от ярките представители на импресионизма в българското изкуство. Наследила светоусещането и таланта на своя баща, още на седемгодишна възраст тя става носител на награда от конкурс за детски рисунки в Италия, с председател на журито Хенри Мур. Носител е и на Голямата награда за живопис на биенале „Приятели на морето“ 2014 година.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg