Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Из добрите времена на добрата драматургия

БНР Новини

„Радиотеатър след поунощ“ ви предлага „Стъклената менажерия“ от Тенеси Уилямс. Пиеса за едно семейство, съставено от раними човешки същества – Аманда, Лора и Том. Пиеса за техния крехък стъклен свят и за един посетител, който ще го изпочупи, защото идва от реалността.

„Стъклената менажерия“ е най-големият успех на Тенеси Уилямс – един от основополагащите автори на модерната американска драматургия. Истинското му име е Томас Ланиер Уилямс III. Роден е през 1911 година в Кълъмбъс, Мисисипи. Баща му е бил търговец на обувки и алкохолик, а майка му е била южняшка красавица и властна, невротизирана жена. Тенеси Уилямс е бил много привързан към по-голямата си сестра, която е страдала от психическо заболяване. „Стъклената менажерия“ е автобиографичната му пиеса. Не точно тя му носи „Пулицър“, но тъкмо тя е големият му пробив. През зимата на 1944 година е поставена в Чикаго, след успеха там представлението се мести в Ню Йорк, където веднага става хит на Бродуей, а пиесата печели наградата на театралните критици в Ню Йорк. Успехът на „Стъклената менажерия“ е толкова огромен, че дори следващите му драматургични шедьоври „Трамвай „Желание“, който му донася първия „Пулицър“ и се превръща в една от най-любимите пиеси на световния театър, нито „Котка върху горещ ламаринен покрив“, с която драматургът печели втория си „Пулицър“ – дори тези две грандиозни пиеси не успяват да повторят успеха на „Стъклената менажерия“. Но така или иначе Тенеси Уилямс има особено мнение по въпроса за успеха и пише: „... обществената личност, която сте вие, а също и „името“, което сте си създали, не са нищо друго освен една фикция, сътворена от огледалата. А единственият някой, който заслужава да бъде, е онзи незабелязан самотник, съществувал от започването на вашия живот“.

Слушайте „Стъклената менажерия“ с участието на Домна Ганева, Мирослава Стоянова, Николай Бинев и Константин Димчев. Под режисьорската палка на Ребека Арсениева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15