Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яна Алексиева: Родителите трябва да не забравят да се усмихват, да се смеят и да се забавляват заедно със своите деца

Следващата неделя – на 12 май, на голямата поляна в Южния парк ще се проведе единадесетото издание на „Фамилатлон“. Това е безплатен празник за семейството и здравословния начин на живот, организиран за децата и техните семейства от Асоциация „Родители“ и „Академия за родители“. Целта е интересно прекараното време съвместно между родители и деца и възможността те да се забавляват заедно.

По този повод Ива Дойчинова беше поканила в студиото на „Нашият ден“ Яна Алексиева от Асоциация „Родители“, за да разкаже повече за събитието.

Ива Дойчинова и Яна Алексиева в студиото на „Нашият ден“. Снимка: Кирил Чобанов

„Сърцето на идеята на „Фамилатлон“ е качественото съвместно прекарано време между родители и деца. Преди 11 години така стартира идеята – да имаме пространство, където от една страна наистина да можем да подарим на родителите и децата време, което да прекарат заедно, а от друга страна децата и родителите да могат да изберат различни активности, които ние наричаме „Панаир на възможностите“.

Към момента имаме 57 различни организации, които под шатри ще направят своите щандове. Но по-интересното е, че там няма  да има само щандове, на които те единствено да разказват нещо, а  всеки участник ще направи някаква демонстрация, ще покаже нещо, което прави и ще покани родителите и децата да се включат – било то спорт, било роботика, било някакъв арт или екология. Тази година ни гостува и един от фермерските пазари и те също ще правят доста интересни работилници.“

Големите атракции ще бъдат „Малкият велопоход“ и семейната играта, наречена „Малката Европа“.

Какво още включва тазгодишния „Фамилатлон“, какво представлява фамилния паспорт и за какво служи той и какви ще са наградите във томболата можете да научите в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15