Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музика и танци на Айляк парад 2019 в Пловдив

БНР Новини
Невена Праматарова, Елена Пападопова, Пламен Радев и Андрю Ким

Над 200 участници и 2000 зрители ще се включат във второто специално издание на Айляк парад на 4 май в Пловдив. Парадът е един от артистичните акценти в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и ще премине по най-дългата пешеходна улица в града. Участниците ще са облечени в изработени от самите тях костюми и маски, придружени от големи парадни кукли и мобилни инсталации, вдъхновени от темата за „айляка“ като забележителна особеност на светогледа и пловдивския стил на живот. Парадното шествие ще акцентира върху концепцията за „Айляшки град“ като място, където хората се чувстват спокойни и свободни да живеят и отдават внимание на естетиката и радостта.

Парадът ще започне в 17.30 ч. от площадчето при подлеза на аптека „Марица“ и ще премине по Малката Главна (ул. Райко Даскалов) през Джумаята, по Голямата Главна (ул. Княз Александър I), за да приключи около 19.00 ч. на площад „Стефан Стамболов“. Там празникът ще продължи до 21.00 ч. с представяне на участниците, музика на живо и специално създадена инсталация, в която ще могат да се включат всички присъстващи.

Aйляк парад е проект на фондация „ЖАР театър-изкуство-култура“ и се осъществява в партньорство с Handmade Parade, Великобритания, Stalker Teatro, Италия; НЧ „Възраждане 1983“ – Пловдив, НЧ „Младост 1983“ – Пловдив, НЧ „П. Р. Славейков 1908“ – Пловдив, НЧ „Назъм Хикмет 1922“ – Пловдив, НЧ „Н. Вапцаров 1928“ – Пловдив, Комплекс за социални услуги „Олга Скобелева“, ОУ „Д-р Петър Берон“ и др.

На Айляк парад 2019 ни поканиха Елена Пападопова (Елена Пап), ръководител и режисьор на проекта, актьорът, кукломайстор и режисьор Пламен Радев и Андрю Ким, майстор в изработката на големите парадни кукли със световна кариера, представител на Handmade Parade, Великобритания.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52