Какви ли събития може да се случат в един от най-бедните, най-обезлюдените и най-обезверените краища на най-бедната, най-нещастната страна на Стария континент. Ясно е какъв ще е отговорът на подобен въпрос. А ако попитаме защо хората в това и много други красиви кътчета на страната ни се чувстват бедни, нещастни, обезверени, защо цели села заминават в чужбина, а тези, които още не са, мечтаят да го направят. Това са се запитали група млади учители от програмата „Заедно в час“, озовавайки се във Врачанския край. Хубави училища, деца, хубави като навсякъде, но не виждащи никакви перспективи в родното си място. Може ли веригата на обречеността да се прекъсне и младите да повярват, че тъкмо те и тъкмо тук могат да живеят и успяват. Промяната е трудна, но отнякъде трябва да се започне. Така се ражда сдружението „СЪбитието Северозапад“.
„СЪ-битие“ е игра на думи, която изразява позицията на младите ентусиасти – да бъдат част от местната общност, да съпреживеят проблемите и нагласите на хората и заедно да търсят отговорите. Решават да изведат деца от различни училища, селища и общности на „неутрален“ терен и да им дадат възможност да открият и представят себе си чрез своите умения и способности, без ограниченията на „образа“ и очакванията от тяхната семейна, етническа или социална среда. За три години около 90 деца от Северозапада се включват в проявите на „СЪбитието“, разширява се кръгът от съмишленици и партньори, вярващи че „голямата промяна“ ще тръгне от едни осъзнати, отговорни към своето развитие и към обществото ученици, които да вдъхновяват и хората около тях”.
Повече чуйте от интервюто с Мария Веласкес, главна инициаторка на „СЪбитието“.
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"..
В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg