Епизод 19 на документалния сериал Радиото следи 3 паралелни истории, случили се в настоящето на радиото и БНР. Записите са направени през 2015 и изминалите 4 години от онези интензивни дни на идеи, интервюта, продукция и постпродукция не са достатъчно много, за да трябва да коригираме идеята за настояще, но едновременно с това са достатъчно много, за да провокират естествено желание за сравнение и обобщение. Административните позиции на главните ни герои може и да са се променили, но историите вече са се случили, техните гласове, мисли и подслушани малки епизоди от начина им на преплитане на работа с размисъл са вече регистрирани в нашата аудио снимка.
Часовникът на Международния отдел освен време отброява и дестинации, отношения, разстояния, статистики и беше предизвикателна авторска задача да разкажем за всичко това отблизо, интересно, искрено и остроумно. Д-р Джавад Мотаги/ Javad Mottaghi, генерален секретар на Азиатско-тихоокеанския съюз за радио и телевизия - ABU, е единият ни главен герой. Използвахме едно посрещане на летището и пътуване с кола до хотела му тук в София след дълъг полет от Куала Лумпур. Тук идеята за разстояния и дестинации стана мъчително конкретна. 8810 км според Google. Азиатско-тихоокеанският съюз за радио и телевизия има 271 членове – радио и телевизионни оператори от 65 държави от Азия, Тихоокеанския регион, Европа, Северна Америка, Африка, Близкия Изток, Арабския свят. Аудиторията на тази организация за радио е 4.2 милиарда. Д-р Мотаги превърна статистиката и дестинациите в история. В онова няколко минутно автомобилно препускане през София открихме как един изключителен плувец и бивш заместник министър на спорта, а по-късно на културата и туризма на Иран управлява радиото в Азия.
Другата история е на Ингрид Делтонр, генерален директор на Европейския съюз за радио и телевизия EBU по време на записите. В Европейския съюз за радио и телевизия членуват 85 обществени радио и телевизионни организации от 56 страни в Европа, Северна Африка и Близкия Изток.
Третата история е многогласна. Зад нея стои екипът на Международния отдел и в нея ще проследим как едно работно ежедневие може да е живописно не само заради детайлите и гледните точки, но и заради различните езици, различните дестинации, смяната в ритъма. Още една история за преодоляване на разстояния в дългата върволица от истории за радиото ще чуете в събота, 19.30.
Слушайте „Документално студио“ на 11 май, събота от 23,30 ч. по програма „Христо Ботев“.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg