Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мадлен Пейру

Интересни албуми от световната джаз сцена, реализирани през 2016 и 2017 година

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китарист, композитор и артист, американката Мадлен Пейру съумява успешно да се превъплъти във всички тези роли, чрез любовта си към джаза. През 2016 излиза нейният осми албум, озаглавен Secular Hymns, който слушаме в „Звукови хроники“ днес.

Мадлен Пейру е родена през 1974 година в САЩ, щата Джорджия. Когато е на 6, семейството се премества в Бруклин, а след още няколко години, заедно с майка си заминава за Париж. Там живее в Латинския квартал. Вече на 15 годишна възраст Мадлен открива чара на уличните музиканти, като припознава себе си в тях. Напуска училище и дома си, и година по-късно се присъединява към групата The Lost Wandering Blues and Jazz Band. Пътят ѝ към музиката и по-конкретно джаза е предначертан. Опитът, който придобива, служи като основа за първия ѝ албум на Dreamland, който е издаден през 1996 г. и е оценен много високо от критиците. Следват още шест години, през които Мадлен Пейру продължава да скита из улиците в Париж, играейки скечове по улиците. Участва и в концерти на Cesaria Evora и Sarah Maclachlan, но само като встъпление. През май 2002 г. Мадлин се запознава с известния инструменталист Уилям Галисън. На следващата година дуетът им записа седем песни, които бяха включени в EP-албума, озаглавен Got You On My Mind. През август 2004 г. е преиздаден в разширен вариант.

петък, 24 май, от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25