Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мадлен Пейру

Интересни албуми от световната джаз сцена, реализирани през 2016 и 2017 година

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китарист, композитор и артист, американката Мадлен Пейру съумява успешно да се превъплъти във всички тези роли, чрез любовта си към джаза. През 2016 излиза нейният осми албум, озаглавен Secular Hymns, който слушаме в „Звукови хроники“ днес.

Мадлен Пейру е родена през 1974 година в САЩ, щата Джорджия. Когато е на 6, семейството се премества в Бруклин, а след още няколко години, заедно с майка си заминава за Париж. Там живее в Латинския квартал. Вече на 15 годишна възраст Мадлен открива чара на уличните музиканти, като припознава себе си в тях. Напуска училище и дома си, и година по-късно се присъединява към групата The Lost Wandering Blues and Jazz Band. Пътят ѝ към музиката и по-конкретно джаза е предначертан. Опитът, който придобива, служи като основа за първия ѝ албум на Dreamland, който е издаден през 1996 г. и е оценен много високо от критиците. Следват още шест години, през които Мадлен Пейру продължава да скита из улиците в Париж, играейки скечове по улиците. Участва и в концерти на Cesaria Evora и Sarah Maclachlan, но само като встъпление. През май 2002 г. Мадлин се запознава с известния инструменталист Уилям Галисън. На следващата година дуетът им записа седем песни, които бяха включени в EP-албума, озаглавен Got You On My Mind. През август 2004 г. е преиздаден в разширен вариант.

петък, 24 май, от 17.30 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54