Денят на данъчната свобода през 2019 г. в България ще настъпи на 18 май. Това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за държавата и ще започнат да работят за себе си. През новата 2019 г. в държавната хазна е планирано да постъпят рекордните 43,9 млрд. лв. приходи. Средно за един календарен ден българите ще изработват по 319 млн. лв., което означава, че ще са ни необходими 138 дни за да попълним хазната.
„Извън цифрите, смисълът на този празник, създаден в края на 40-те години на миналия век в САЩ, е от кой ден нататък гражданите могат да разполагат със своя доход за нужди, които те сами определят и до кой ден те плащат своя данък към държавата. В крайна сметка гражданите плащат данък към държавата, за да получат определени публични услуги. Въпросът е не само какъв е размерът на данъчната тежест, но и какво е качеството на публичните услуги, спрямо които те плащат своя данък“, каза в студиото на „Нашият ден“ икономистът от УНСС д-р Щерьо Ножаров.
Последното актуално изследване, което е налично, е на Френския икономически институт „Molinari“, представено през м. юли 2018 г. В контекста на 28-те страни членки на ЕС България е в средата на класацията като процент на данъчната тежест. Спрямо това изследване данъчната тежест в страната ни е 39.18 %. Прогнозите за данъчната тежест през 2019 г. във Великобритания, например, е 35%, а в САЩ – 29%. Като тенденция, в световен план, се наблюдава, че най-развитите държави поддържат по-ниска данъчна тежест.
Ефективно ли е преразпределението на данъците в България, подобрява ли се качеството на публичните услуги и каква е ролята на фактора „нисък процент на безработни“ у нас, чуйте в интервюто на Александър Райчев с икономиста д-р Щерьо Ножаров – гост в предаването „Нашият ден“.В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg