Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тодор Колев в Процесът на Кафка

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова, Hlava Franze Kafky - David Černý, Прага

Постановката на Емил Манасиев по романа на Кафка е един от много малкото шансове в иначе изобилния фонд на Радиотеатъра да чуете Тодор Колев по радиото. Драматизацията на Спиридон Петренков използва превода на Димитър Стоевски. Участват още  Красимир Ранков, Ивайло Христов, Антония Малинова, Пламен Сираков, Атанас Попдимитров и Димитър Иванов.

Процесът на Франц Кафка е създаден в продължение на около година от 1914 до 1915. Публикуван е посмъртно през 1925 г. Не е завършен, въпреки че включва глава, която формално приключва  историята. След смъртта на Кафка през 1924 г. неговият приятел и литературен импресарио Макс Брод редактира текста за публикуване. Оригиналният ръкопис на романа се съхранява в Музея на съвременната литература, Marbach am Neckar, Германия. През 1999 г. романът е включена в списъка на 100-те книги на века на Le Monde като Вторият от най-добрите немски романи на ХХ век. Първият е Човекът без качества на Роберт Музил, а третият – Вълшебната планина на Томас Ман.

Процесът е сложен текст и може да се интерпретира от различни гледни точки. Литературните изследователи на Кафка не са единодушни за наличието на едно явно и ясно тълкуване. Някои виждат в Процесът биографичен роман. Елиас Канети подкрепя това твърдение с факта, че интензивното описание на съдебната система подсказва за работата на Кафка като адвокат по застраховането. Според други изследователи е напълно обратното. Процесът не разказва историята на отделна съдба, а по-скоро съдържа широкообхватни политически и визуални аспекти и може да се чете като визия, предсказваща нацисткия терор. Съществуват и исторически критична интерпретация, която се фокусира върху фона на романа - социалното напрежение в Австро-Унгария преди избухването на Първата световна война. Психоаналитиците виждат Процесът като символ на осъзнаването и прожектирането на един вътрешен процес. Интригуващо е и разбирането на романа като хумористична история. Според приятелите на Кафка той няколко пъти се засмял на глас, докато четял от книгата си. Ето защо е препоръчително да се търсят и хумористични аспекти в Процесът, въпреки неговата тъмна и сериозна същност.

Процесът е ужасен в своята цялост, но комичен в детайлите, казва биографът Reiner Stach. Съдиите четат порно списания, вместо книги по право и изпращат да им доведат жени, като че ли поръчват великолепно ястие на поднос. Палачите изглеждат като стари тенори. Поради дупка в пода на една от съдебните зали, от време на време в стаята се показва крак на адвокат.

Вторият най-добър немски роман на 20 век ви очаква с всичките си интерпретации в неделя, от 0.30 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05