„Вие изравяте от земята един стил“ – прочутите слова на Пол Дюка, отправени към ученика му в Екол нормал Любомир Пипков.
От земята, от родния чернозем, както години по-късно Марин Големинов опоетизира българския фолклор.
В първия си струнен квартет (1928 г.) Пипков реализира високи художествени стойности, а „изровеният от земята стил“ се родее с онова, което и той, и Големинов осъзнават още с първите си професионални стъпки в Европа: онова, което прави нашата музика оригинална е близостта ѝ с „чернозема“. В този квартет ще чуем стаената и избликваща енергия, която съдържат в себе си неравноделните ритми. Че чуем темперамент и нежна лирика.
Както и в създадения същата година (1928) цикъл „Четири народни песни – за глас, флейта, чело и пиано“. Чистите инструментални тембри очертават в нежни акварелни линии гласа. Той е водещ, както е в старата народна песен. Пипков не разгръща закодираните в песента хармонии, а дискретно ги дописва.
понеделник, 3 юни, 17.30 часа
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg