„Беше рожденият ден на инфантата.
Тя ставаше точно на дванадесет години и слънцето грееше ярко в градините на двореца. Въпреки че беше истинска принцеса и инфанта на Испания, тя имаше само по един рожден ден всяка година, точно като децата на съвсем бедните хора, така че, съвсем естествено, беше въпрос от голямо значение за цялата страна, тя да прекара един наистина чудесен ден по този повод…“
Рожденият ден на инфанта е една от четирите приказки на Оскар Уайлд, публикувани в сборника „Къщата на наровете“ през 1888. Един рожден ден, едно гърбаво джудже, едно огледало, едно сърце, събрани в поетично-магическа атмосфера с драстичен финал, правят тази приказка вълшебна във всички измерения на това определение. Вълшебна, като създадена от вълшебство, и вълшебна като неимоверно хубава.
Елза Лалева и Ицко Финци са в ролите на Инфантата и Джуджето. В актьорския екип на режисьора Петър Дамянов участват и Пепа Николова, Николай Бинев, Михаил Петров, Мая Димитрова, Милена Гераскова, Кирил Варийски, Диана Челебиева.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg