В галерията „Червената точка“ в София продължава изложбата „С“- „ВЪГЛЕРОД“. Поради големия интерес, тя ще може да се разгледа до 4 юни включително. Въглеродът е в основата на живота, защото всички организми са изградени от молекули, съдържащи въглерод. Въглеродът е един от малкото химични елементи, известни още от античността. Химичният му символ „С“ идва от Carbonium, от латински carbo – „въглен“. Неметалът въглерод се среща под няколко алотропни форми, най-известни от които са графитът и диамантът.
Изложбата „С“ - „ВЪГЛЕРОД“ събира творби на 11 автори, различни по стил и техника.Това са: Аксиния Пейчева, Мария Налбантова, Моника Найденова, Алла Георгиева, Генади Гатев, Павлин Радевски, Радослав Мъглов, RASSIM®, Рафаил Георгиев-Рафо, Стефан Петрунов и Слав Недев, който е и кураторът на изложбата.
Една от творбите във „ВЪГЛЕРОД“ привлича погледите с постмодернистката си идея. „Автопортрет с пейзаж“ е иронична провокация от утвърдената художничка Алла Георгиева. В нейния пейзаж на заден фон има комини на ТЕЦ, тъй като авторката свързва въглерода предимно с въглеродния двуокис, а на преден план в картината с маслени бои се виждат смартфон и чаша мляко. Най-впечатляващото в автопортрета на Алла Георгиева е, че тя се е изобразила с красиви бижута и с противогаз. Абсурдно е да нямаш елементарното - чист въздух, но да се вълнуваш от това да имаш последни модели технологични джаджи, скъпи бижута и нови дрехи – това е идеята на Алла, която досега не е засягала темата екология в творчеството си.
Личните стъпки на всеки човек за опазването на околната среда са важни, според художничката, но огромният екологичен проблем трябва да се решава повече на политическо, отколкото на гражданско ниво. Но световният проблем с мръсотията, разбира се, не е само политически, той е и икономически.
Решението, според Алла Георгиева, е да избираме правилните хора, с очакването, че те ще действат по правилния начин.
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg