Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Триото на Аюуне Суле с Росен Захариев и Санди Даниел открива за Басеку Куяте

БНР Новини
Триото на Суле, Роко и Санди на Варненския джаз фестивал миналата година.
Снимка: Владислав Христов

В четвъртък вечер (6 юни) на голямото африканско събитие, организирано от радиофестивала „Аларма Пънк Джаз“ и платформата за традиционна и нова африканска музика „Афровизия“, непосредствено преди супергрупата на виртуоза Басеку Куяте от Мали на сцената на *Mixtape 5* ще се състои и софийската концертна премиера на едно, можем да кажем, единствено по рода си трио. Ганайският мъдрец, сингър-сонграйтър и пътешественик Аюуне Суле, добре познат на българската публика и като музикант от групата на Кинг Аишоба, и като солов артист, ще представи за първи път на софийска територия съвместната си програма с двама ключови за българската авангардна джаз (и не само джаз) сцена артисти – Росен Захариев (тромпет, флюгелхорн, перкусии) и Александър Даниел (барабани). Тримата свириха заедно миналото лято на два черноморски фестивала – „Джаз на село“ (Камен бряг) и Варненския джаз фестивал в Археологическия музей, но софийската публика ще ги види и чуе за първи път именно на 6 юни преди Басеку Куяте.

Автор: Петко ЧерневРосен Захариев и Александър Даниел, и двамата част от идейното движение BigBanda, са сред любимите гости на „Аларма Пънк Джаз“ от самото създаване на фестивала преди 11 години. Свирили са (заедно или поотделно) на различни събития на „Аларма“ в БНР, кино „Влайкова“, *Mixtape 5*, Дома на киното, а и на различни сцени на открито – като членове на Fly We To The Moon, Насекомикс, Ambient Anarchist, сборната формация, представила музиката на филма Moon Lake, в сешъни с Юджийн Чадборн (Bulgarian Secret Police Jam) и с бристълското дуо Eyebrowи т.н., и т.н.

Идеята да се съберат и да посвирят заедно с Аюуне Суле е на Росен Захариев, който през 2017г. чува музиката на King Ayisoba Band на първото издание на „Афровизия“ в БНР и остава очарован. Програмата на тримата включва класически и нови песни на Аюуне Суле за глас и колого (традиционна ганайска китара), преведени на езика на атмосферичния джаз. Пресечната точка между двата свята, разбира се, е трансът, който и двете музики носят и в който самите ние изпадаме още от първите няколко такта.

Суле, Роко и Санди (със специален гост Константин Кучев – цигулка на една от песните) ще излязат на сцената на *Mixtape 5* веднага след другите специални гости на африканския концерт на „Аларма“ – Yambadon & Мария Коса, които са подготвили 12-минутен танцово-перкусионен пърформанс, основаващ се на традициите на Западна Африка, но с намигване и към Източна Африка (Мозамбик).

Аюуне Суле кацна преди час в София (снимка: Петър Миланов)

Редът на вечерта е следният:

21.00 ч. – отваряне на вратите на *Mixtape 5*

21.30ч. – Yambadon & Мария Коса (България / Мозамбик)

21.45 ч. – Аюуне Суле, Росен Захариев и Санди Даниел (Гана / България)

22. 30ч. – БАСЕКУ КУЯТЕ & NGONI BA (Мали)

*На следващия ден (7 юни, петък) от 21.00 ч. Аюуне Суле, Росен Захариев и Санди Даниел ще представят програмата на триото си, вече в по разширен вариант, и в „Би Боп Кафе“ в Пловдив.

**А в деня преди големия концерт на Басеку (на 5 юни, сряда), пак от 21.00 ч. „Аларма“ и „Афровизия“ са ви приготвили и пред-парти на Месеца на африканските култури – музикална селекция на Цветан Цветанов, Аюуне Суле и Басеку Куяте. Аюуне Суле дори ще изсвири няколко от песните си за вас (с гост Константин Кучев), а двама от присъстващите ще имат възможността да спечелят двоен билет за концерта Големия концерт на 6 юни в *Mixtape 5*.

Билети за концерта на 6 юни има в онлайн в системата на EpayGo (генерален спонсор на концертите на „Аларма“) и на касите на EasyPay в цялата страна.

А на Басеку Куяте пък е посветено и цялото днешно издание на „Аларма“ по програма „Христо Ботев“. Слушайте от 21.30 до 23.00 ч. довечера.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50