Над двадесет организации, обединени в каузата Бетономорие, поискаха от Президента вето срещу промените в Закона за Черноморското крайбрежие, които предвиждат неясни регулации, същевременно отварят врати за ново разграбване и обезобразяване на природата.
„Законът, приет в последния момент преди началото на сезона, обедини разностранни интереси. Срещу поправките са и хората, които искат диво къмпингуване, и онези, които предпочитат регулирани къмпинги, както и концесионери, собственици на земеделски земи и част от туроператорите“ – каза Ивана Мурджева, събеседник в студиото наред с Димитър Попов от Асоциацията на туроператорите и туристическите агенции.
„Законът не само се приема в последния момент преди започването на сезона, но и твърде много от вече договореното и подписано, може да се окаже невалидно.“ – допълни Мурджева.
Димитър Попов от Асоциацията на туроператорите и туристическите агенции изтъкна: „След като почти унищожихме питомното къмпингуване, с което ликвидирахме един перспективен, устойчив отрасъл, сега се сетихме да ограничим и дивото къмпингуване.“
Приетата нормативна база стъпва ли върху здрава почва или е изградена върху подвижни пясъци?
От Камарата на геодезистите също твърдят, че законът „създава непрозрачност и се дава предимство на строежи в близост до плажа, вместо да се регулира по щадящ начин поставянето на преместваеми обекти. Регулациите са дотолкова непрецизни, че се стига до създаването на парадокси и абсурдни ситуации“ – изтъкна на свой ред председателят на Камарата на геодезистите инж. Йоан Крикор Каратерзиян.
Когато един Закон е немотивиран и не създава впечатление, че защитава обществения интерес, имаме сериозни подозрения, че е писан, за да обслужва конкретни интереси – обобщи Ивана Мурджева опасенията срещу новите регулации.
Протестът под надслов „Море от бетон“ е насрочен за 20 юни пред Президентството.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg