„Човекът, който продаде морето“ е сборник с разкази. Те – не се надявайте напразно! - не разкриват тайни около придобиването на имоти по нашето крайбрежие, а по-скоро анализират моретата, марианските падини и липсата на бряг за акостиране вътре в нас. Дванайсетте разказа изследват художествено човешки характери в различни крайни житейски ситуации. Авторът признава, че в основата на всяка от историите са залегнали действителни събития.
Николай Ценков успява неусетно, но убедително да пренесе читателя ту в Италия, ту в Дъблин, ту във Виена… без да възникне въобще съмнението дали в действителност са такива местата, хората, отношенията и културите… Много релефни, живи и запомнящи се са героите и не е никак странно да попаднеш под очарованието им.
А в действителност книгата „Човекът, който продаде морето“ е дебютна за Николай Ценков. До момента на публикуването й авторът е бил зает с доста по-различна материя: завършил е право, има опит в сферата на икономиката и финансирането, запознат е с частния и публичния сектор, а работата му върху дисертация в областта на социалната философия е своеобразен „мост“ към света на литературата.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg