Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският културен институт в Москва работи и с деца на болнично лечение

Майя Праматарова (снимка: cogita.ru/Натальи Кореновской)Темата за това какво се върши и какъв е смисълът на съществуването на българските културни центрове зад граница се повдига, когато дойде време да се изпращат нови екипи, но ние в „Артефир“ следим дейността им целогодишно, особено там, където тя е особено видима.

Майя Праматарова е човекът, на който се дължи активната дейност на Българския културен институт в Москва. Благодарение на нейния ентусиазъм, всеки с интерес към нашата страна има възможност да поддържа информираността си за културата ни във всички области – кино, поезия, проза, драматургия, изобразително изкуство. Московчани и българите в руската столица се запознават с една наистина представителна извадка сред родните творци. Майя Праматарова обучава и студенти-българисти, въвлича ги в работата на института, но дейността и няма само образователен, а и социален смисъл, когато става дума за работа с деца и с болнични заведения. Чуйте подробности от самата нея – дано стигнат и до отговорните образователни институции у нас.


ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40