Участници от 25 страни от всички континенти се събраха между 10 и 13 юни в курорта „Свети Константин и Елена” за десетото юбилейно издание на Международната конференция по предприемачество, организирана от Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството и Института по предприемачество към УНСС в партньорство с Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество. Сред тях бяха световно признати професионалисти в областта на предприемачеството и малките и средни фирми – двама експрезиденти на Международния съвет за малък бизнес (ICSB) - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон и проф. Кен О`Нийл – почетен професор по предприемачество и развитие на малкия бизнес в университета в Ълстър, Северна Ирландия, който е и експрезидент на Европейския съвет за малък бизнес и предприемачество и първи носител на наградата на британската кралица за цялостен принос в обучението по предприемачество; проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, член на консултативния съвет по малък бизнес към правителството на Обединеното кралство; авторитет №1 в Латинска Америка – проф. Родриго Варела – директор на Центъра за развитие на предприемачеството в университета в Кали, Колумбия; проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин, член на борда на регионалния център на ЮНЕСКО за развитие на научните инкубатори и научните паркове и др.
На конференцията беше представен опитът на различни страни в областта на предприемачеството и иновациите и най-новите теории и съвременни практики за тяхната подкрепа.
Сред интересните теми беше представената от проф. Ендрю Бърг – един от водещите лектори, декан на Бизнес училището в „Тринити колидж“ – Дъблин, редактор-основател на списание International Re-view of Entrepreneurship - необходимост от осигуряване на гъвкави работни схеми от страна на мениджърите и правителствата за висококвалифицираните експерти в проектно-ориентираните икономики.
Водещият европейски изследовател в областта на малкия и среден бизнес проф. Дейвид Стори от Катедрата по бизнес мениджмънт и икономика в Университета в Съсекс, Великобритания, представи своята базирана на шанса теория на предприемачеството, а Мади Шарма – основател на „Мади груп“, представител на Великобритания в групата на работодателите към Европейския икономически и социален съвет, представи виждането си за женското предприемачество като най-голям провокатор и предизвикателство в предприемачеството днес.
Друг водещ изследовател в предприемачеството днес - проф. Дейвид Смолбоун от Центъра за изследване на малкия бизнес в университета Кингстън в Лондон, разгледа поведението на малките фирми, опериращи в глобална бизнес среда и техните вериги на стойността, а проф. Рой Турик (един от най-цитираните автори), почетен професор от Бизнес училището към университета Еразъм в Ротердам и от Бизнес училището в Монпелие, Франция, представи нови изследвания по все още отворения въпрос за това дали предприемачеството е кодирано в гените ни.
В рамките на конференцията представители на стартъп общността от Варненския регион участваха в кръглата маса „Наука - предприемаческа практика“, ръководена от проф. Кен О`Нийл и от Михаел Негел – сенатор и собственик на инвестиционни фирми.
Броени минути преди откриването на конференцията в изнесеното студио на „Нашият ден“ в Радио Варна гостуваха проф. Кен О`Нийл от университета в Ълстър, Северна Ирландия и проф. Хърбърт Чен - ръководител на най-големия научно-технологичен парк в света – ТУСПарк (Tsinghua University Science Park) на университета Синхуа в Пекин.
Основната заслуга за организирането на впечатляващия предприемачески форум и за събирането на толкова авторитети на едно място е на проф. Кирил Тодоров – директор на Института по предприемачество на УНСС и председател на Българската асоциация за развитие на мениджмънта и предприемачеството, дългогодишен вицепрезидент на Европейския съвет за малък бизнес.
По телефона за „Нашият ден“ той коментира ролята на този продължаващ вече 10 години обмен на идеи между изследователи, преподаватели, консултанти и мениджъри за изграждането на една международна научна общност, генерираща нови идеи и възгледи за начина на преподаване и мотивиране на младите хора, изкушени от магията на предприемачеството. Остава предизвикателството тези споделени достижения да бъдат използвани от предприемаческата и иновационна екосистема в България.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg