Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„В сянката на Петльов връх“ – изкачване по серпантините на собствената съвест

| обновено на 19.06.19 в 16:25
Снимка: paradox.bg

1905-а година, Рига – това са времето и мястото, в които се развива действието на романа „В сянката на Петльов връх“ от съвременния латвийски писател Освалдс Зебрис. Романът, веднага след публикуването си през 2015 г., е номиниран за литературната награда на Латвия, а през 2017-а е отличен и с наградата за литература на Европейския съюз.

1905-а е годината, която дава на латвийците в някои от най-големите градове от прибалтийските губернии на Руската империя чувството, че е възможно да създадат от затворен етнос – обединена нация. Цената на тази трансформация е висока – пепелища, разрушени семейства, съсипани човешки животи. Лайтмотивът на романа „В сянката на Петльов връх“ не остава само в историческия анализ, а изследва по-скоро пътя на човека към изкуплението – изкачване по серпантините на собствената му съвест в момент на разтърсващи социални събития.

Освалдс Зебрис е един от малкото преведени на български език модерни латвийски писатели. Той е икономист по образование, експерт в областта на връзките с обществеността и комуникациите, копирайтър по професия, баща на три деца. Работата му като журналист, специфичният му стил и език са само мост към литературната му съдба. Още с първия си литературен опит – сборник с разкази – през 2010 година той печели симпатиите на читателите, както и литературната награда на Латвия за дебют. Следва още един роман, също носител на призове.

„В сянката на Петльов връх“ е третата му книга, която е резултат от участието в един мащабен проект по идея на латвийската писателка Гундега Репше. През 2011 година тя вдъхновява издаването на поредица исторически романи за Латвия през 20-и век. Около петнайсет автори са поканени да вземат участие, сред тях е Освалдс Зебрис – още почти дебютант… и това довежда до появяването на неговия роман „В сянката на Петльов връх“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05