1905-а година, Рига – това са времето и мястото, в които се развива действието на романа „В сянката на Петльов връх“ от съвременния латвийски писател Освалдс Зебрис. Романът, веднага след публикуването си през 2015 г., е номиниран за литературната награда на Латвия, а през 2017-а е отличен и с наградата за литература на Европейския съюз.
1905-а е годината, която дава на латвийците в някои от най-големите градове от прибалтийските губернии на Руската империя чувството, че е възможно да създадат от затворен етнос – обединена нация. Цената на тази трансформация е висока – пепелища, разрушени семейства, съсипани човешки животи. Лайтмотивът на романа „В сянката на Петльов връх“ не остава само в историческия анализ, а изследва по-скоро пътя на човека към изкуплението – изкачване по серпантините на собствената му съвест в момент на разтърсващи социални събития.
Освалдс Зебрис е един от малкото преведени на български език модерни латвийски писатели. Той е икономист по образование, експерт в областта на връзките с обществеността и комуникациите, копирайтър по професия, баща на три деца. Работата му като журналист, специфичният му стил и език са само мост към литературната му съдба. Още с първия си литературен опит – сборник с разкази – през 2010 година той печели симпатиите на читателите, както и литературната награда на Латвия за дебют. Следва още един роман, също носител на призове.
„В сянката на Петльов връх“ е третата му книга, която е резултат от участието в един мащабен проект по идея на латвийската писателка Гундега Репше. През 2011 година тя вдъхновява издаването на поредица исторически романи за Латвия през 20-и век. Около петнайсет автори са поканени да вземат участие, сред тях е Освалдс Зебрис – още почти дебютант… и това довежда до появяването на неговия роман „В сянката на Петльов връх“.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg