1905-а година, Рига – това са времето и мястото, в които се развива действието на романа „В сянката на Петльов връх“ от съвременния латвийски писател Освалдс Зебрис. Романът, веднага след публикуването си през 2015 г., е номиниран за литературната награда на Латвия, а през 2017-а е отличен и с наградата за литература на Европейския съюз.
1905-а е годината, която дава на латвийците в някои от най-големите градове от прибалтийските губернии на Руската империя чувството, че е възможно да създадат от затворен етнос – обединена нация. Цената на тази трансформация е висока – пепелища, разрушени семейства, съсипани човешки животи. Лайтмотивът на романа „В сянката на Петльов връх“ не остава само в историческия анализ, а изследва по-скоро пътя на човека към изкуплението – изкачване по серпантините на собствената му съвест в момент на разтърсващи социални събития.
Освалдс Зебрис е един от малкото преведени на български език модерни латвийски писатели. Той е икономист по образование, експерт в областта на връзките с обществеността и комуникациите, копирайтър по професия, баща на три деца. Работата му като журналист, специфичният му стил и език са само мост към литературната му съдба. Още с първия си литературен опит – сборник с разкази – през 2010 година той печели симпатиите на читателите, както и литературната награда на Латвия за дебют. Следва още един роман, също носител на призове.
„В сянката на Петльов връх“ е третата му книга, която е резултат от участието в един мащабен проект по идея на латвийската писателка Гундега Репше. През 2011 година тя вдъхновява издаването на поредица исторически романи за Латвия през 20-и век. Около петнайсет автори са поканени да вземат участие, сред тях е Освалдс Зебрис – още почти дебютант… и това довежда до появяването на неговия роман „В сянката на Петльов връх“.
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история." В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg