Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да създаваме мотивирани млади предприемачи?

Снимка: pixabay.com
Може ли България да бъде изградена като иновативна нация с развита стартъп екосистема и предприемачество? Какъв е опитът на Израел и САЩ в осъществяването на подобна цел и как може да бъде приложен в страната ни? Това бяха основните теми, обсъдени от участниците в международния иновационен форум „Innostart 2019“, организиран от Американската търговска камара в България и от Израелско-американската търговска камара, за който разказахме в студиото на „Нашият ден“.

С Добромир Иванов – изп. директор на Българската стартъп асоциация /BESCO/ - разговаряхме за политиките, които прилага държавата Израел за развитие на стартъп екосистемата, иновациите и младежкото предприемачество и за възможността тя да бъде ключов партньор за България в стремежа ни към икономическа трансформация, която ще помогне на икономиката ни да расте много по-бързо.

В предаването се включи и Емил Шекерджийски – успешен млад предприемач, роден в България, но заминал за Израел със семейството си на 4-годишна възраст. След 25 години Емил се връща в България, за да създаде среда за българските предприемачи и да предаде израелския метод за създаване на еднорози (еднорог – стартъп, който е на стойност над $1 милиард).

„Да бъдеш предприемач е мечта за повечето млади хора в Израел, но не за да си купят скъпа кола или да забогатеят бързо. Мечтата на младите предприемачи в Израел е да отгледат като бебе техния стартъп. Те тръгват от идеята да създадат работещ бизнес, който да израсне като голяма компания, която от своя страна да инвестира в други стартъпи. Така иновациите се разширяват като снежна топка, пусната по склона на успеха.“ – сподели Емил Шекерджийски от Networking Premium coworking space.

Според него формулата за успеха на един стартъп е служителите му да получат освен заплата и малък дял от самата компания. Така всички ще работят задружно с обща и ясна цел – да направят компанията по-успешна, а не само да работят за своята заплата.

Чрез тази техника се създава така наречения „Mastermind” – едно общо съзнание на група хора, обединени от ясна цел, хора, които мислят като едно цяло.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35