Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече имаме право да сме семейство

Кристина Палма и нейната съпруга Мариама Диало
Снимка: личен архив

„Нашият ден“ ви среща с Кристина Палма и нейната съпруга Мариама Диало, които вече имат право да живеят като семейство – след като Върховният административен съд на Република България ги призна за такова.

В студиото ни са още Стефан Кръстев, който ни помага с превода, и Венета Лимберова от младежкото ЛГБТ движение „Действие“.
На 24 юли 2019 г. Върховният административен съд на Република България призна правото на еднополова двойка да живеят и пребивават на територията на Република България, упражнявайки правото на свободно придвижване в Европейския съюз, валидно за всички граждани на Съюза и членовете на техните семейства. ВАС постанови решение, с което остави в сила решението на Административен съд София-град по делото на Кристина Палма и нейната съпруга Мариама Диало.

Кристина и Мариама, хомосексуална двойка от Австралия и Франция, сключват брак на 1 юни 2016 г. във Франция. По-късно същата година Кристина, австралийска гражданка, получава позволение за пребиваване България, на основание на Директива 2004/38/EC относно правото на свободно движение и пребиваване в Европейския съюз. Според Директивата всеки гражданин на Съюза се ползва от свобода на придвижване за семейството си в страните от ЕС, дори и неговият съпруг да не е гражданин на държава – членка на Европейския съюз, какъвто е случаят на Кристина. Независимо от изричността на разпоредбата и вече предходно издадено разрешение в тази връзка, в началото на 2018 г. Дирекция „Миграция“ към МВР отказва на Кристина Палма да пребивава в България, като обосновава отказа си с чл. 46, ал.1 от Конституцията на РБ и Семейният кодекс – „бракът е доброволен съюз между мъж и жена“.

Решението на ВАС, което потвърждава решението на Административен съд София-град е и в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз (СЕС), постановено по подобно дело в Румъния (Coman case, С-673/2016 г.), в което беше отсъдено, че страните от ЕС трябва да спазват правото на пребиваване на еднополови двойки, сключили законов брак в друга държава, които искат да живеят заедно на тяхна територия, тъй като правото на свободно придвижване в ЕС е основно право, гарантирано на всички граждани на съюза, от което често се възползват и немалък брой български граждани, както и техните семейства.

Решението на ВАС е окончателно и в сила и следва да бъде изпълнено от дирекция „Миграция“ към МВР незабавно.

Повече можете да научите в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07