Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Финтът Бекенбауер" отново гостува в Театър "София"

4
Снимка: Теодора Тодорова

Когато имаш дарба, това обикновено става ясно на околните още от детството. Такъв е случаят с младата авторка и режисьорка на пиеси Станислава Ризова-Съни. Започва като самодеец на училищната сцена и макар и още студентка в НАТФИЗ, има зад гърба си вече солидна творческа биография. Съни е автор на всяка от пиесите, поставя повечето, сама играе. Спектаклите ѝ притежават достъпен и лесно възприемащ се диалог, действието винаги е шеметно, температурата остава постоянно висока. Смехът е неизбежен. Това е вече шестата ѝ постановка, която се нарича екзотично и възпаляващо "Финтът Бекенбауер". 

Съни гостува на предаването "Артефир" и разказа: "Това е една пиеса не само за избора и не само за тази т.нар. "лъжа", но и за това колко са наивни хората и колко истински могат да станат, когато желаят да повярват в нещо".

"Има футбол, политически елемент и една голяма лъжа, която набъбва и става толкова повтаряна, че се превръща в истина. Спектакълът представя част от живота, какъвто е в действителност, естествено доста попреувеличен. Действието се развива в село Долна Козница. Хората могат и да се разпознаят, да се видят един друг, да видят положението у нас”, казва авторката.

"Защо точно Бекенбауер и какъв е финтът му, няма да издавам. Само ще кажа, че в основата на представлението е истинска история. Както обикновено, животът е много по-шарен и от най-богатото въображение", споделя Съни. 

"Много съм доволна, че в пиесата участват артисти от Кюстендилския театър: Денислава Николова, Стела Здравкова и Георги-Маноел Димитров; от Музикалния театър – солистите Владимир Грудков, Александър Панайотов и Тодор Велков. Режисьорът Явор Радованов също е от Музикалния театър, той е и кюстендилец".

“Това представление за мен е един урок. В него участват актьори от Музикалния театър, актьори от драматичен театър за кукли, а и Артстудио "Трупата", съставена изцяло от любители. Точно тази комбинация е изключителна и неповторима”, коментира Станислава Ризова.

Музиката е авторска, на Артак Кулиджанян от Русия, приятел на Станислава Ризова. Аранжиментът е на Мирослав Маринов. Снимките са дело на Теодора Тодорова – студент в НАТФИЗ, 4 курс “Фотография”. Тя е автор на плаката и дизайна на билетите.

"Финтът Бекенбауер" гостува на Театър "София" на 30 септември, понеделник, от 19 часа.

За музикалната комедия с предизборен оттенък, обединила млади актьори и оперни певци, разговаряме с драматурга Станислава Ризова-Съни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Янорова

Стефка Янорова: Киното при мен е като паралелна програма

Нейните сини очи говорят толкова красноречиво, сякаш проникват в зрителя и го четат. Никак не са малко филмите, да не говорим за театралните постановки, които го доказват. След като преминава през премеждия, за да влезе в ВИТИЗ, днес, знаем – НАТФИЗ, които накрая я отвеждат до класа на любимия ѝ професор Крикор Азарян, Стефка Янорова прави първата си..

публикувано на 04.08.25 в 15:29

Международният фестивал за късометражно кино "Карантината" – акценти и мисия

Международният кинофестивал за късометражно кино "Карантината" във Варна започва утре (5 август). В "Нашият ден" един от организаторите – художникът Дарин Сотиров от школа "Дедал", разказва за програмата и каузата на събитието. 11-то издание на фестивала ще се проведе в 5 летни вечери, като програмата му включва 35 късометражни филма –..

публикувано на 04.08.25 в 11:23
Симо Лазаров

Тийнейджърът в мен: Симо Лазаров

Гост в "Тийн Тайм" е  Симо Лазаров, пионер в областта на електронната и компютърната музика в България. Завършил е Музикалната академия в Прага и Техническия университет в София. От 1967 до 1982 година свири в рок група "Везни". По-късно защитава дисертация, свързана с компютърната музика. Специализира в различни студия за електронна музика,..

публикувано на 04.08.25 в 09:58

Изкуството в мен: Рания Раим

В рубриката "Изкуството в мен" търсим себепознанието. Мъдростта на писателите, поетите, артистите, творците. Животът ни предлага своите странни предизвикателства, а изкуството често идва на помощ.  Представяме поетесата и писателка Рания Раим. Тя израства в Кайро и е автор на книгите The Search For Something More, All The Letters I Should Have..

публикувано на 04.08.25 в 09:48

Музика, планини и България

"Семейно радио" излъчва от Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в Самоков по време на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", който се провежда в Боровец от 1 до 6 август. Събеседници в подвижното студио на БНР са: кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов със съпругата си Любослава, директорът на фестивала д-р Таня Илиева с дъщеря..

публикувано на 02.08.25 в 16:11