Словакия е известна със своето богато културно наследство, природни красоти и архитектурно разнообразие. Една от емблематичните сгради в столицата Братислава е Братиславския замък. Разположен на живописен хълм над река Дунав, в центъра на Братислава. Археологическите проучвания доказват, че на историческия хълм, на който се извисява замъка, е съществувало селище още от времето на желязната епоха. А името си някогашната крепост носи още от времето на първия унгарски крал Стефан I (1000-1038). Наречена е тогава Прескава и е била толкова забележителна, че това име е върху монетите, сечени по онова време. В Коронната кула са изложени кралските бижута, съхранени през вековете. В сградата е разположен Словашкия парламент, Националния Словашки музей и модерна концертна зала.
През месец май на отминалата година, в рамките на българското председателство, в Братиславския замък – в залите на Словашкия национален исторически музей – бе представена изложбата „Свети Климент Охридски – ученик и учител”. Сред експонатите бяха оригинални предмети – църковна утвар и ръкописи от фондовете на НИМ - София от епохата на средновековието, евангелие с обков от XIVв. И XVII в., изработен от сребро с позлата, черен и червен емайл, на Кръст от 1615 г. с миниатюрна дърворезба, сребро и позлата, Дарохранителницата „Св. Седмочисленици” 1833 г. в сребро и позлата, мощехранителницата със сребърна ръка от 1837 г. и още много други ценни реликви.
Словакия е една от държавите с най-богатото архитектурно наследство, състоящо се от замъци и крепости, оцелели през вековете. За музеите на Словакия, културното наследство на страната и за културните връзки с България, разговаряме с Н. Пр. г-н Мануел Корчек, извънреден и пълномощен посланик на Република Словакия у нас.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg