Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Денев-син – Амбицията на музиканта никога не бива да изчезва

БНР Новини
Снимка: sofiaweeks

Младият диригент спечели трета награда на международния конкурс за диригенти в Лос Анджелис. От десет години той е диригент на Филхармония „Пионер“. Преди това е учил пиано в НМУ „Любомир Пипков“ с Иван Дреников и дирижиране с Деян Павлов. В теоретичния факултет на Националната музикална академия с профил „оперно-симфонично дирижиране” работи с Пламен Джуров – дирижиране и с Александър Текелиев – оркестрация. На конкурса „Музиката и земята” през 2007 г. печели първа награда в категория „композиция”. На конкурса „Дико Илиев” за написване на произведение по повод 110 години от рождението на изтъкнатия музикант печели специална награда.

През 2016 г. Българското национално радио обявява конкурс за написване на творба по мотив от Симфония №4 на Йоханес Брамс. Печели го Любомир Денев-син, а произведението се нарича Brahmslantida. Автор е и на музика към игрални, документални и анимационни филми, сред които „Знакът на българина“, „Шестият ден“, „Месопотамия – следи в пясъка“, „Недовършената картина“.

Снимка: laconductingworkshop.orgЗа конкурса в Лос Анджелес изпраща запис от концерта „Рамо до рамо“ състоял се на 24 май тази година – събитие, на което музикантите от филхармония „Пионер“ свирят заедно с колегите си от Софийската филхармония.

„Много голяма роля изигра втората част на пета симфония на Чайковски. Тази втора част се получи може би най-вдъхновяващо, най-емоционално. В този концерт всички духови музиканти бяха от филхармония „Пионер“, а за щрайха седяхме рамо до рамо със филхармониците. Беше незабравим концерт. Мисля, че точно тази част изигра роля да бъда одобрен“ – казва Любомир Денев.

Състезава се с над сто млади диригенти. За майсторския клас и за конкурса остават двадесет. Между 5 и 10 август работят първо с камерен състав, а след това и с оркестър. За финалния тур остават само шест – от САЩ, Южна Корея, Япония, Китай, България, Канада. Преподаватели и членове на журито са английският диригент Нийл Томсън, който в момента е главен диригент на филхармонията на Гоас в Бразилия, Скот Уис, който е шеф на катедрата по дирижиране в „Глендейл комюнити колидж“ и Нове Дейпалан, който е организатор на конкурса.

На финала му се пада да дирижира първа част от Симфония №2 на Йоханес Брамс. „Всеки от дните те посочваха различно произведение. За последните два дни ми дадоха Бетовен - трета симфония първа части и за последния ден Брамс. Мисля, че запазиха най-трудните произведения за финала специално за мен“ – разказва Любомир.

В звуковия файл може да чуете целия разговор с Любомир Денев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..

публикувано на 05.02.25 в 21:35

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47