Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как започна новата учебна година в българското училище в гр. Арма, Северна Ирландия

БНР Новини

Една българска майка цели 4 години пътува всяка събота с малкия си син от Северна Ирландия до Дъблин и обратно, за да може там, в българското училище, да учи майчиния си език…
Това е началото на 4-годишната история на Първото българско училище „Иван Вазов“ в гр. Арма, Северна Ирландия, за което ви разказахме в „Нашият ден“.

 Майката се казва Валентина Стефанова, днес е директор на българското съботно-неделно училище „Иван Вазов“ в гр. Арма, Северна Ирландия и  е тазгодишният носител на престижната награда „Неофит Рилски“ на МОН за цялостна трудова дейност в предучилищното и начално училищно образование зад граница.

Валентина Стефанова организира и две образователни конференции в Белфаст /2018 и 2019 г./, посветени на образователната система на Острова и на българските училища зад пределите на родината. В момента подготвя третата такава, която ще се състои от 27 февруари 2020 до 1 март 2020 в Белфаст и ще се проведе в партньорство с Университета на Ълстър и на  Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Какво мотивира Валя, нейните 15 колеги и множеството доброволци, които им помагат за работата, свързана с допълнителните училищни дейности – фолклорно пеене, народни музикални инструменти, народни хора и др.;
какъв е нейният път до Северна Ирландия и после до идеята за българско училище, реализирана „за да не разговарят българските деца с бабите и дядовците си на чужд език“; на какво се дължи събуденият интерес и на  чужденците – приятели в Ирландия към език ни и
защо гласът на директорката трепери, когато разказва за всичко това? – повече ще чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25