Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската платформа за международно развитие раздаде наградите „Журналистика за развитие“

БНР Новини
2
Станимира Хаджимитова и Иван Начев от БПМР връчват наградата на Ася Чанева

На 19.09. на официално събитие в дома на Европа в София пред студенти, експерти и журналисти Международната група за правата на малцинствата (MRGI) представи своя годишен доклад „Тенденции при малцинствата и коренното население. Влиянието на климатичните промени“. Докладът се фокусира върху отчетливото въздействие, което климатичните промени оказват върху малцинствата и коренното население, тъй като дискриминацията и изключването, с което те се сблъскват по целия свят, ги оставят непропорционално уязвими от последиците от него.

На срещата бяха връчени и годишните журналистически награди на Българската платформа за международно развитие.

Наградите отличават журналисти с принос в отразяването на философията, принципите и инструментите на Европейската политика за развитие и участието на България в нея.

Трета награда получи Ася Чанева от програма „Христо Ботев“ на БНР за нейните материали за бежанците и миграцията, които можете да си припомните:

България – втора родина за двама бежанци от Ирак

Испания – надежда за нов живот (първа част)

Испания – надежда за нов живот (втора част)

Втора награда отиде при Ана-Мария  Конова от btv за репортажите й за бежанците в Малта, а първа награда взе Десислава Микова за репортажите си от лагерите за мигранти на остров Лесбос.

Наградата "Журналистика за развитие" е обявена за първи път през 2018 г. от Българската платформа за международно развитие (БПМР), за да отличи високите постижения в отразяването на въпросите на развитието, неравенството, правата на човека и премахването на бедността.

GPF България – съосновател и член на БПМР, има честта да продължи идеята на конкурса, като използва възможностите, които дава проектът „Reporting Effectively on Development, Minorities & Migration“ (Ефективно отразяване на развитието, малцинствата и миграцията) на Minority Rights Group Europe (Международна група за правата на малцинствата – Европа), по който е партньор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55