Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Сивов: София е единственият съвременен град, посветен на Христос

Музикантът, публицист, поет и изпълнител е главен герой в „Нашият ден“ в началото на Седмицата на православната култура в столицата

Мария Мира Христова и Пламен Сивов
Снимка: Светлана Тодорова

Седмицата на православната култура започва в София. От 7 до 13 октомври изложби, концерти, литературни четения, кинопрожекции, публични лекции и дискусии, посветени на православната вяра, ще имат за цел да разкрият християнските корени на съвременната българска култура и нейната връзка с общоевропейското културно наследство. 

За да разкаже за Седмицата, в "Нашият ден" гостува музикантът, публицист, поет и изпълнител Пламен Сивов:

"За първи път се провежда подобна седмица в София. Правени са отделни опити да се привлече вниманието на софийската публичност към темата за християнското наследство. Ние се опитваме сега в една поредица от събития да представим християнското културно наследство в слово, в картина/визия, в музика – представени са най-различни изкуства. Започваме с архитектурата. Откриващото събитие е една лекция на проф. арх. Маргарита Коева "Олтарите на България". Официалното откриване е в Софийската градска художествена галерия от 18.30 ч. с един концерт на хор "Спасение" към храм "Св. Параскева". И така до 13 октомври ще продължим с представяния на книги, прожекции на филми, изложби и какво ли не. Организатор е издателството за православна литература „Омофор“ със съдействието на Министерството на културата. Входът на всички събития от Седмицата е свободен."

Пламен Сивов говори и за името на града София. "Името е основата, началото. Неслучайно този град е бил посветен на Божията премъдрост, което в нашата православна традиция е самият Христос. Разбира се, Вяра, Надежда, Любов и майка им София са прекрасни светици и мъченици. Но нашият град е посветен на източника на всяка святост Христос. Не знам друг град в света, който изцяло да е посветен на Христос и това е невероятна благодат."

Броените минути при определени събеседници дават право на докосване до трудни истини, а разкритията променят живота поне на един от слушателите. А това стига за стотици. Хиляди. Милиони. И милиарди. Докато достигнем обаче като информационен източник до милиардите по света, дали София като съвременен град ще бъде възприета от жителите си като единствения град, назован на Сина Божи? – чуйте още от това интервю в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В България вече няма ферми за норки, но битката за забрана на добива на ценни кожи продължава

Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..

публикувано на 25.05.25 в 13:25

Духовната слепота

"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..

обновено на 25.05.25 в 10:04
Стилиян Деянов

Стилиян Деянов: Никушор Дан все пак има лостове за влияние

Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..

публикувано на 25.05.25 в 08:55
лютата чушка „Български дух“

Люто, по-люто, най-люто

Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..

публикувано на 25.05.25 в 08:20

Българската арменка или арменската българка

В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..

публикувано на 24.05.25 в 12:23