Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъде по-успешно ученето в българските висши учебни заведения

БНР Новини
Нина Цанева и проф. Любен Тотев
Снимка: Здравко Петров

Как да бъде по-успешно ученето в българските висши учебни заведения и как бъдещите студенти да бъдат по-мотивирани.

В студиото на "Нашият ден" проф. Любен Тотев – ректор на Минно-геоложкия университет и председател на Съвета на ректорите, коментира темата. Проф. Тотев е поискал увеличение на бюджета от правителството:

"Нямаме още отговор на нашето предложение, като Съвет на ректорите. Имаме великолепна комуникация, особено с министъра на образованието, и се надяваме, че премиерът и министърът на финансите ще погледнат подобаващо добре на нашето предложение."

Бизнесът осъзна необходимостта да бъде по-близко до образованието. Правилната посока е намерена, смята проф. Тотев и даде като добър пример Минно-геоложкия университет с големите компании от добивната индустрия: "Ние продаваме нашите знания и нашата наука на големи компании - проекти, машини, технологии..."

В Закона за висшето образование има достатъчно текстове, които да акцентират върху качеството на образованието, смята проф. Тотев. А качеството на образованието се измерва с това "Какво изпращаме на пазара на труда? Това е критерият."

Предвижда се в новия законопроект за висшето образование нова рейнтингова система, обвързана с броя студенти, както и ограничаване на участието на преподаватели в акредитацията на повече от едно висше училище, което да сложи край на практиката на тъй наречените "летящи преподаватели":

Един преподавател да участва в акредитацията на едно висше училище. Ако това се получи, тогава отпадат всякакви мораториуми, разкривания на специалности и т.н. Когато даденото висше училище няма собствени кадри, то няма да има и възможност за акредитация, а от там и да провежда обучение, обясни проф. Тотев.

Проф. Тотев е категоричен, че е необходима редукция на броя на висшите учебни заведения, но това трябва да бъде естествена редукция. 

Чуйте още как започна новата академична година в българските висши училища.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Царството Божие

На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..

публикувано на 15.12.24 в 09:35
Дамяна Велева

Дамяна Велева: Гласувахме за Пеевски, пуснаха ни лампите

Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...

публикувано на 15.12.24 в 08:55

Мими Шишкова: Отговорността е в нашите ръце

Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..

публикувано на 14.12.24 в 09:10
Меги Попова, Надежда Московска, Виктория Драганова, Венцеслава Кожухарова (от ляво надясно)

Всеки преход ли е труден

Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив?  Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..

публикувано на 14.12.24 в 08:00
адв. Елка Пороминска  (вдясно) и Анелия Торошанова

Разпореждане с имот или имущество – видове завещания

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в  ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..

публикувано на 13.12.24 в 15:00