Постановката "Медея" на Десислава Шпатова по прочутата трагедия на Еврипид е създадена специално за програмата на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“. Премиерата се състоя на 28 юни в Античния театър в Пловдив с участието на деца от различните етнически общности в града, преминали през обученията и съпътстващите събития на проекта „Медея“. Тогава целият екип беше подложен на голямо изпитание заради поройния дъжд, който постави под въпрос представянето на спектакъла. Но представление все пак имаше!
Сега „Медея“ се пренася на сцената на Театър „Азарян“, където ще се играе още няколко пъти до края на годината – на 13 и 14 ноември и на 2 декември. Представлението тази вечер започва от 18.30 часа, а в „Артефир“ гостува с актрисата Снежина Петрова, която изпълнява ролята на Медея.
В актьорския състав са още Ивайло Герасков (в ролята на Креон), Петър Дочев, Ивайло Драгиев, Станка Калчева, Койна Русева и Георги Гоцин, студенти от Нов български университет, както и група деца от кварталите „Факултета“ и „Филиповци“ в София. Сценографията е на Зина Генч и Христина Дякова, хореографията – на Анна Пампулова, а музиката – на Асен Аврамов.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg