Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Медея“ и на сцената на Театър „Азарян“

2
Снимка: Иван Мандевски

Постановката "Медея" на Десислава Шпатова по прочутата трагедия на Еврипид е създадена специално за програмата на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019“. Премиерата се състоя на 28 юни в Античния театър в Пловдив с участието на деца от различните етнически общности в града, преминали през обученията и съпътстващите събития на проекта „Медея“. Тогава целият екип беше подложен на голямо изпитание заради поройния дъжд, който постави под въпрос представянето на спектакъла. Но представление все пак имаше!

Сега „Медея“ се пренася на сцената на Театър „Азарян“, където ще се играе още няколко пъти до края на годината – на 13 и 14 ноември и на 2 декември. Представлението тази вечер започва от 18.30 часа, а в „Артефир“ гостува с актрисата Снежина Петрова, която изпълнява ролята на Медея.

В актьорския състав са още Ивайло Герасков (в ролята на Креон), Петър Дочев, Ивайло Драгиев, Станка Калчева, Койна Русева и Георги Гоцин, студенти от Нов български университет, както и група деца от кварталите „Факултета“ и „Филиповци“ в София. Сценографията е на Зина Генч и Христина Дякова, хореографията – на Анна Пампулова, а музиката – на Асен Аврамов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Видеоклипове борят замърсяването на околната среда

Информационната кампания "Промени Картинката" дава фактите за глобалния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове, както и за бъдещите инициативи и за ролята на изкуството и социалната ангажираност. За поредна година НАТФИЗ "Крьстьо Сарафов" се включва в инициативата. Девет екипа от студенти във втори курс по..

публикувано на 21.10.24 в 18:48
Любен Домозетски и Аделина Филева

Отражение на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век

"Европа в България" е изложба, която проследява oтражението на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век. Кураторът на експозицията Любен Домозетски коментира, че диалогът между България и Европа в разглеждания период е изключително динамичен, многостранен, непрекъснат. Разкрива се сложна и..

публикувано на 21.10.24 в 17:59
Мария Колева

Антон Митов представя: Мария Колева – всички си мълчим и това е тъжно

Живее в град Кърджали и работи в регионалната станция на БНР – Кърджали. Свири на цигулка и пее.   Завършва езиковата гимназия в родния си град и мечтае да учи право. Вместо това заминава за Америка, където завършва класическо пеене с профил госпъл и джаз. Работила е в увеселителния парк на Доналд Тръмп. Участвала е във формата "Гласът на България"..

публикувано на 21.10.24 в 15:20
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: "Укротяване на опърничавата" от Уилям Шекспир

Уилям Шекспир е определян като най-значимия творец в англоезичната литература въобще. "Главният поет на света" е едно от прозвищата на драматурга. Роден на 23 април 1564 г., Шекспир започва да гради успешна театрална кариера в Лондон след 20-та си година. Той се изявява като актьор, писател и съсобственик на театрална трупа, като от него..

публикувано на 21.10.24 в 14:32
Виктор Караиванов, Луиза Михайлова, Марлена Тодорова, София Михайлова, Владислав Павлов

Тийнейджърът в мен: Марлена Тодорова

Тя е винаги позитивна, никой не я е чувал да повиши глас, да е тъжна или да се сърди! Тя е класическа балерина, театрален хореограф и преподавател по танци, произхождащ от семейство на лекари и режисьори. Тя е майка на първокласник и любител на шантави прически. Тя е Марлена Тодорова .  Марлена споделя, че от съвсем малка е показала..

публикувано на 21.10.24 в 14:26