Тази седмица се връчват Нобеловите награди и в студиото на "Нашият ден" Ива Дойчинова разговаря със Светлозар Желев, директор на Националния център на книгата в НДК, който коментира литературните отличия.
Астрофизикът д-р Владимир Божилов изключително разбираемо и увлекателно представя научния принос на носителите на тазгодишния Нобел за физика. Предстои връчването на отличието за мир.
Както вече знаем, полякинята Олга Токарчук и австриецът Петер Хандке взеха Нобеловите награди за литература за миналата и тази година.
Защо Нобеловите награди за литература фокусират толкова голямо внимание, нерядко предизвиквайки ожесточени полемики?
За разлика от наградите по физика, медицина, икономика и химия, по които широката публика трудно може да вземе отношение, Нобелът за литература и този за мир са отличията, които хората могат да коментират, особено когато тя се връчи на познат автор, каквато безспорно е носителката за 2018-та Олга Токарчук.
"Причината за успеха на Токарчук е в умението й да гради баланс между това да е четивна и едновременно с това "много дълбока" - изтъква Невена Дишлиева-Кръстева - издателката на романа "Бегуни".
Българската публика има шанса да познава прозата на Токарчук в отличните преводи на Силвия Борисова.
Колкото до рецепцията на Петер Хандке у нас, той е по-известен с просръбските си позиции за войната в бивша Югославия и подкрепата си за Слободан Милошевич, а после и като сценарист на филмите на Вим Вендерс.
"Нобеловата награда за литература най-сетне трябва да бъде отменена. Това е едно фалшиво канонизиране, което не носи нищо на читателя" - казва преди години авторът, което прави изборът на шведската академия още по-интересен.
Екзопланети и тъмна материя
Половината от Нобеловата награда по физика отиде при Джеймс Пийбълс за „за теоретични открития във физическата космология“. По думите на д-р Божилов става въпрос за изследване на "едромащабната структура на вселената и отговорът на философски звучащия въпрос: защо космосът е такъв какъвто е.
Другата половина от отличието е за Мишел Майор и Дидие Кело „за откриването на екзопланета, обикаляща звезда от слънчев тип".
Майор и Кело са швейцарски астрономи, които правят революция в търсенето на светове около други звезди - екзопланети.
"Екзопланета е планета, която се намира около звезда, която не е Слънцето" - коментира астрофизикът д-р Владимир Божилов и си струва да се чуе как вдъховено и ясно прави романтичната и леко плашещата материя на астрофизиката прегледна и интересна.
Колкото до предстоящото днес обявяване на Нобеловата награда за мир и номинацията на Грета Тунберг и двамата събеседници са съгласни, че не бива да "пренебрегваме вестта, защото не харесваме вестоносеца".
Безценно е мнението на д-р Владимир Божилов - защото съумява в синтезирана и разбираема форма да обобщи мнението на учените, а то е: време няма. Климатът се променя драстично заради човешката дейност и трябва да изискваме спешни и решителни мерки.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg