Тази седмица се връчват Нобеловите награди и в студиото на "Нашият ден" Ива Дойчинова разговаря със Светлозар Желев, директор на Националния център на книгата в НДК, който коментира литературните отличия.
Астрофизикът д-р Владимир Божилов изключително разбираемо и увлекателно представя научния принос на носителите на тазгодишния Нобел за физика. Предстои връчването на отличието за мир.
Както вече знаем, полякинята Олга Токарчук и австриецът Петер Хандке взеха Нобеловите награди за литература за миналата и тази година.
Защо Нобеловите награди за литература фокусират толкова голямо внимание, нерядко предизвиквайки ожесточени полемики?
За разлика от наградите по физика, медицина, икономика и химия, по които широката публика трудно може да вземе отношение, Нобелът за литература и този за мир са отличията, които хората могат да коментират, особено когато тя се връчи на познат автор, каквато безспорно е носителката за 2018-та Олга Токарчук.
"Причината за успеха на Токарчук е в умението й да гради баланс между това да е четивна и едновременно с това "много дълбока" - изтъква Невена Дишлиева-Кръстева - издателката на романа "Бегуни".
Българската публика има шанса да познава прозата на Токарчук в отличните преводи на Силвия Борисова.
Колкото до рецепцията на Петер Хандке у нас, той е по-известен с просръбските си позиции за войната в бивша Югославия и подкрепата си за Слободан Милошевич, а после и като сценарист на филмите на Вим Вендерс.
"Нобеловата награда за литература най-сетне трябва да бъде отменена. Това е едно фалшиво канонизиране, което не носи нищо на читателя" - казва преди години авторът, което прави изборът на шведската академия още по-интересен.
Екзопланети и тъмна материя
Половината от Нобеловата награда по физика отиде при Джеймс Пийбълс за „за теоретични открития във физическата космология“. По думите на д-р Божилов става въпрос за изследване на "едромащабната структура на вселената и отговорът на философски звучащия въпрос: защо космосът е такъв какъвто е.
Другата половина от отличието е за Мишел Майор и Дидие Кело „за откриването на екзопланета, обикаляща звезда от слънчев тип".
Майор и Кело са швейцарски астрономи, които правят революция в търсенето на светове около други звезди - екзопланети.
"Екзопланета е планета, която се намира около звезда, която не е Слънцето" - коментира астрофизикът д-р Владимир Божилов и си струва да се чуе как вдъховено и ясно прави романтичната и леко плашещата материя на астрофизиката прегледна и интересна.
Колкото до предстоящото днес обявяване на Нобеловата награда за мир и номинацията на Грета Тунберг и двамата събеседници са съгласни, че не бива да "пренебрегваме вестта, защото не харесваме вестоносеца".
Безценно е мнението на д-р Владимир Божилов - защото съумява в синтезирана и разбираема форма да обобщи мнението на учените, а то е: време няма. Климатът се променя драстично заради човешката дейност и трябва да изискваме спешни и решителни мерки.
Д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър. Живее в САЩ от 2007 година и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета в Айова. Психологическият механизъм за оцеляването, отговорността и прехвърляне на вината. Вината на държавата и манипулациите на народния гняв от страна на управляващите. За псевдосвободите, икономиките и религиите. От..
Какво толкова носиш в нея, бе – питат всички родители. Да, говорим за ученическата раница, която доста тежи. Този епизод на подкаста "Импулсът в мен" е посветен на тенденцията да ходим с раница всеки ден. Има такава мода, затова споделиме ползите с нашите слушатели. В ежедневието си много хора отдавна използват раници вместо дамски чанти,..
В новото издание на рубриката “Разговорът” фокусът пада върху кампанията " Символът на квартала" – инициатива на платформата #soSofia, която си поставя за цел да открои и запечата културната идентичност на 12 от най-емблематичните софийски квартали . За идеята, смисъла и очакванията зад проекта разказват Симона Василева от #soSofia и Виктор Топалов..
Паркът за мечки в Белица отваря врати за новия сезон. Първите обиколки за посетители започват днес от 12 часа. Паркът за реадаптация на танцуващи мечки край Белица – най-големият такъв парк в Европа – е открит на 30 май 2004 година. Как е преминал зимният сън на мечките, ни разказва Никола Попкостадинов, управител на парка, пред Теодора..
Регионалната библиотека "Димитър Талев" в Благоевград организира събитието за ученици "Запознай се с видни личности от Пиринския край ". Често тези събития са обвързани с годишнини от рождението на бележити личности. Този път завеждащата отдел "Краезнание" в библиотеката, Елза Кресничка, разказва пред Теодора Церовска за видната личност..
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов,..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg