Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лука Велчов, пазителят на българщината в Букурещ

5
Българската делегация за честването на 200-годишнината от рождението на Евлоги и 195-годишнината на Христо Георгиев пред мавзолея в Букурещ.
Снимка: Личен архив на Лука Велчов

Лука Велчов е радетел за съхраняване на българската памет и пазител на българщината в Букурещ. Той е българин от Стар Бешенов с корени от Чипровско, дългогодишен председател на българската общност "Братство" в Румъния, сега председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, един от най-достойните представители на българската интелигенция в северната ни съседка. Главният герой в "Нашият ден" Лука Велчов е и гид на българската делегация по отбелязването на 200 години от рождението на Евлоги Георгиев и 195 години от рождението на Христо Георгиев. 

Братята Евлоги и Христо Георгиеви – банкери, търговци, арендатори, меценати и дарители – допринасят за науката, изкуството, икономическото развитие на България и на Румъния. Героите на Лука Велчов – двамата братя "дето направиха много и за българи, и за власи, и за македонци" – не само са дарили прословутите 6 млн. златни лева и терена за построяването на Софийския университет, не само са най-големите търговци на Балканския полуостров, въвели първите иновации в бизнеса (използването на телеграфа). Братята Евлоги и Христо Георгиеви са били едни модерни хора успяват да основат българската икономика още преди да се създаде българската държава. А най-големият им принос е, че налагат образованието и предприемаческия дух сред младите хора като формула за успеха в България.

Проф. Велчов си спомня: "Аз съм основател на първото българско дружество след събитията от декември 1989 г. На 31 декември 1989 г. се събрахме 31 души и създадохме първото българско дружество в Румъния. Тръгнах към Банат след събитията в Тимишоара, беше страшно, проверяваха документите, много сняг валеше... вървях пеш през нощта... Обикалях и търсех къде има православни българи. Открих към 70 села. Основах 53 дружества за около месец и нещо. Бях включен в първия временен парламент на Румъния и обикалях – Влашко, Южна Молдова, Добруджа... Обединих всички организации под името "Братство". През февруари дадох румънската държава под съд, за да ни обезщетят и да ни върнат терена, където беше българското училище и българската църква "Св. св. Кирил и Методий". 

Ето какво разказа Лука Велчов за мавзолея на братята Евлоги и Христо Георгиеви:

"Има 4 хубави бюста – това са четиримата евангелисти, имало е и хубави свещи от бронз, но те са изчезнали. На входа има емблема от бронз, вътре може да се служи служба, имало и икони, самият гроб е покрит с бронзова плоча – около 500 кг. Вляво има барелеф на Христо, вдясно – на Евлоги. Има емблеми и на тях – текст: "И му изгря истинската светлина."

За това какво се случва с мястото, където е бил гробът на Раковски, Велчов сподели:

"През 1942 година по настояване на акад. Михаил Арнаудов земните останки на Георги Стойков Раковски са преместени в Котел. Остана само надгробният паметник – а той беше много интересен и красив. Понеже бяха материално принудени, наследниците на Никола Балкански се явиха в българското царско консулство през 1936 г. с молба да получат 800 леи, колкото е дал дядо им. Отказаха им. И се намери един полковник, който им е дал 24 000 леи – така изчезва този надгробен паметник."

Лука Велчов призова с горчивина:

"Аз нямам вече никакво доверие, защото 71 години постоянно правя всяка година писмени и устни предложения до институции. Ето сега през март свещеникът и посланикът съобщиха, че ще започне строеж на българска църква и на български културен център. Но те загубиха българското училище, което беше собственост на организацията на живеещите в Букурещ българи, а не на българската държава."

Има хора, общуването с които те въздига. Един над 90-годишен човек с фино присъствие и очарование, който е запазил своя жив дух, несекващ патриотизъм и желание да пази историята и следите ѝ – независимо дали са в България, или са в Букурещ. 

Снимките са от личния архив на Лука Велчов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47