Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тук, Преди, Сега – Атанас Яранов и Емил Попов

4
Снимка: @artspacenOva

Галерия „nOva art space“ – това сравнително ново пространство за изкуство в столицата, ни среща с една много силна и знаменателна изложба – Атанас Яранов (живопис) и Емил Попов (скулптура). 

Заглавието на колекцията, създадено от Емил Попов, колкото на пръв поглед е лаконично и даже загадъчно, е изключително точно – „Тук, Преди, Сега“. В своето кратко резюме за идеята и този творчески тандем, събран от днешното време, казва: „В тази изложба съм заедно с Атанас Яранов. Той е в неговото Преди, защото е в отвъдното дълги години. А творчеството му е Сега и ще бъде завинаги. Ярко. Сега моето съществуване е такова, каквото е. Живея и продължавам да работя моята скулптура. Паралелното съществуване на нещата – Тук, Преди, Сега“.

По стените на галерията виждаме някои от най-емблематичните творби на Атанас Яранов, за когото преди време Светлин Русев писа: „…Неговите духовни послания всъщност са съвършен пластически синтез между една могъща архитектонична форма и един дълбоко изстрадан емоционален живот“.

Емил Попов показва някои от най-интересните и важни като посока и значимост свои цикли и пластически решения, които не толкова ни срещат с Човека и връзката му с природата, а пресъздават автономен пластически израз на енергиите като духовна памет на човечеството. Архетипните настоявания и родовата памет, свързване на миналото с бъдещето в едно смислено безвремие, което носи белезите на истинско съвременно изкуство. Заглавието на най-голямата група творби, огромни женски фигури от шамот и оцветени в землисти цветове, охра, преливаща в бледо жълти, е „Въплъщенията на Ева“. 

Включени са още издължени човешки фигури, серия „Коне“ в различни състояния, всичките от бронз. Разбира се, и любимите негови образи – „Вълчицата“ и „Вълчицата с Ромул и Рем“. Целият този невероятно богат и сложен свят Емил Попов създава в своята обител – село Мали Дрен, защото съдбата му е отредила най-голямото богатство – обширен двор, плевни, да работи, един сайвант, слънце, простор, небе… Скромен като поведение, говорещ като мъдрец и магичен талант в изкуството си. Това е Емил Попов.

Изложбата може да бъде видяна до 30 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

"Син, но го няма на небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма на небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с..

публикувано на 14.05.25 в 11:19

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10

Габровският театър събира пари за опожарената гимназия в Трявна

В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..

публикувано на 14.05.25 в 11:01

От Русе към света: Историята на семейство Канети

Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..

обновено на 14.05.25 в 10:34